| Alfred0703 a întrebat:

Salutare. Daca comand ceva de pe amazon.de sau amazon.it mai trebuie sa platesc la vama? Stiu ca data trecuta cand mi-am comandat ceva din State a trebuit sa platesc o taxa de 20% din valoarea produsului la posta. Vreau sa imi cumpar un laptop si nu vreau sa platesc 400 de euro degeaba pe o taxa.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tot ce vine din afara UE si este de la 10 Euro in sus se plateste TVA 19%. De la 150 de Euro in sus se plateste si taxa vamala. Deci daca iti iei un laptop de 1000 de Euro (echivalent in dolari) platesti TVA 190 de Euro si taxa vamala care depinde de produs: http://bit.ly/2mmpCZT N-am mai stat sa caut eu!

| Alfred0703 explică (pentru Salontanul):

Si daca imi iau din UE mai platesc tva si alte taxe?

| Salontanul a răspuns (pentru Alfred0703):

Nu!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pt ce cumperi din UE nu plătești taxe vamale, doar tva

| Bizon95 a răspuns:

Nu, din ue in ue nu platesti vama

| heAdgN a răspuns:

Taxe se plateste la ceea ce in afara UE, Daca comananzi din Germania, Italia asa mai departe nu sunt taxe vamale