| Vlad_Marius_1996_y0eI a întrebat:

Salutare!

De curand m-am gandit sa imi fac un magazin online cu produse handmade si nu stiu cum e treaba cu taxele si impozitele la stat. Ce trebuie sa platesc, cum si cand..trebuie sa imi deschid o firma sau pot vinde si pe persoana fizica?
Pe scurt, vreau ca totul sa fie legal.

Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa fie totul legal atunci trebuie sa iti deschizi o firma, cel mai simplu ar fi un PFA

| Vlad_Marius_1996_y0eI explică (pentru suntserios):

Iar ca PFA care sunt taxele si impozitele? pentru ca nu mi-ar conveni sa platesc jumatate din profit, la stat din cat castig prin munca mea.

| suntserios a răspuns (pentru Vlad_Marius_1996_y0eI):

Depinde de tipul de pfa daca e la venit real sau la norma de venit.
in ambele cazuri taxele ajung undeva la 40% fie din norma de venit impusa pentru activitatea respectiv (daca e pfa la norma) fie din profit daca e pfa in sistem real

| zăGhost a răspuns:

Poti incerca o metoda mai simpla, pentru inceput: https://www.breslo.ro/