| Jigokunokishi a întrebat:

Salutare!
Eu cu un amic căutăm chirie și am văzut că pe site-ul imobiliare.ro la anunțuri era trecut comision 50%. Cred că o parte din anunțuri, dacă nu toate, erau prin agenți imobiliari sau ceva. Acel comision ar trebui plătit de către noi? Adică, dacă închiriem un apartament cu 300 euro/lună o să plătim și 150 euro agentului după încheierea contractului?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, comisionul in general e o luna de chirie si se plateste jumate de chirias, jumate de proprietar

| Yuoia a răspuns:

Doar agentiile iau comision. Si se plateste o singura data, la incheierea contractului, 50% (daca asa spui) din valoarea chiriei pe o luna. Insa si proprietarului trebuie sa-i lasi o garantie echivalenta de obicei cu chiria pe o luna.