| nyoentox2002 a întrebat:

Eu daca as sta singur la o garsonieră oare cat ar costa utilitatile?
Gen la apa, curent?
Sau ce mai este?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intretinerea este 200 lei, dupa aceea i ti trebuie cablu internet telefon lumină mai costă si alea 200 lei, daca nu ai caldură de la radet ca sunt avarii trebuie sa ai calorifer electric, după aceea mincarea aia costă ca i ti trebuie zilnic, apa rece daca ai apometru metrul cub este 2lei 60 si apa calda este 4 lei metrul cub, deci depinde de tine daca consumi un metru pe lună inseamna ca nu te speli deloc, plus tragi apa la wc se consumă mai mult de 1 metru si asta depinde de cate ori pe zi folosesti toaleta, dar stai in chirie? Sau esti proprietar, ca daca stai in chirie nu te ajungi cu banii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Preturile tale sunt piperate, la apa poate la tine in Buc aveti alta preturi, apa calda etc. Eu dau 15 lei, si fac dus zilnic +trag apa.
Am stat in chirii, si acu stau in garsoniera. Intr-adevar traiesc mai economic
Apa 15lei
Curent 20 lei luna. (frigiderul OFF)
Gaz ~20 luna de vara.
Mai e o taxa de administratie bloc si salubritate aia undeva la 50 lei.
Abonamentele de telefon, net, tv aia el stie ce ii place. Eu dau nici 40lei pentru net si telefon
+mancarea : aia sa zicem 15lei/zi =450 lei
=~600 lei minimul pentru utilitati si mancare
+ chiria
In concluzie cu salariul minim 1400lei si bonuri te poti descurca si in chirie
Eu am avut rezerve, cand am plecat in chirie..mancarea e mai greu sa socotesc(cumpar pentru perioade mai lungi) dar la utilitati dau cat scrie mai sus.
Haine, iesire in oras astea sunt subiective
Deci tipul se poate descurca insa e ok sa ai ceva rezerve

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

La mine e faza cu apa ce consum eu, de exemplu acum cat sunt acasă la parintiu mei, ma spal pe cap o data la 3 zile si pe corp o data pe saptamana acum iarna, dimineata cât ma mai spal pe ochi, imi dau apa pe față, mă întreb cat pot consuma eu, luna trecuta am consumat 7 cm cubi de apă dar suntem 4 membrii ai familiei
Eu care is major, surioara mea de 2luni, mama si tata

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cam 1500 lei pe lună i ti trebuie sa ai ca sa plătesti facturi chirie intretinere si sa i ti mai ramînă bani sa maninci si sa te imbraci, daca fumezi mai adaugi bani ca sau scumpit tigarile, si daca ai masină deja sare de 2000 de lei salariul care trebuie sa il ai ca taxele auto si benzina te ruineaza.

| relian a răspuns:

Platesti cat consumi, sau ce consumi, deci depinde de fiecare, nu-s preturi batute in cuie, nu e ceva ce mergi sa cumperi de la magazin sa stii deja pretu laughing

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cheltuielile scrise de CristiDinBucuresti sunt exagerate.
2 ersoane platesc intretinerea pana in 200 de lei, deci la o persoana ar veni sub 100 de lei.
Curent in jur de 200 lei cu 2 congelatoare, frigider, doua calculatoare - merg cel putin 10 ore pe zi, centrala termica, cel putin 2 televizoare care merg 14 ore pe zi.
Incalzire, apa calda centrala: in jurul lui 400 lei la 4 camere, 2 bai si balcon incalzite - la polul frigului.
Cablu TV - cu cartele plus pentru 3 televizoare. internet 68 lei.
Rezulta: in jur de 900 lei. La apartament cu 4 camere, 2 persoane etc.
Numai daca imparti la 2, in afara de cablu, rezulta totl intretinere 500 lei. Dar la garsoniera s-ar reduce sub 300 lei.

| nyoentox2002 explică (pentru CodrutElian1990):

Pai daca as locui la garsoniera nu as avea nevoie de televizor, calculator doar de sa platesc credit pe luna cu internet, intretinere, mancare, si chirie daca as gasi ieftina gen sa fie pana in 700 lei ci o singura cameră
Si as vrea să mă mut singur!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru nyoentox2002):

In Bucuresti?

| nyoentox2002 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu si nici nu as vrea sa ma mut in Bucuresti ca e prea aglomeratlaughing) si fete fitoase

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Man, Apa nu este "factura" aia e insemnificativ mai mult de 20 lei nu consumi singur. Cu apa calda nu stiu care e faza, la mine eu am "junkers pe gaz" care consuma gaz de vreo 20 de lei pe luna (flacara de veghe+ incalzirea cand e nevoie) Nu gatesc asa ca nu folosesc mult gaz.
Eu pe langa ca am stat in chirie puneam deoparte bani si aveam venit de nici 2000lei/luna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa - Curent =pana in 100 lei + abonamente (telefon, net etc) + gaz + taxa administratie ce se plateste la asociatia de locatari in valoare de cateva zeci de lei 3-40 lei.

Eu folosind doar laptopul si becurile (frigiderul scos din priza ca nu am ce tine in el) Platesc la curent vreo 20lei/luna. Apa e ieftina 1 metru cub undeva la ~7 lei, iar pe luna nu fiind siingur nu consumi mai mult de 2m cubi
Gaz : tine de tine cata caldura faci iarna, cat gatesti., Daca ai centrala, sau aparatul de apa calda pe gaz sau curent etc

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Gen cam cat as da la toate
Apa+Gaz+Curent+Reincarcare cartela cu net nelimitat
Dar mancare?
Pot gasi o chirie cat de cat ieftină?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Chiria varieaza in functie de oras/zona. Daca ai noroc gasesti la 100-200 euro In zone mai periferice
Facturile si mancarea sunt tare subiective Iti spun exemplul meu, dar eu am trait economic. : Mancarea undeva la 400lei. Gaz+ Curent+ Apa+Administratie+ cartela = 150 lei.
Iarna mai adaugi 1-200 lei la gaz.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat ce zici tu.

| Silwian37 a răspuns:

Toate utilitățile ....cam la jumătate cât dai pe chirie!?