| liviu9898 a întrebat:

Salutare!
La ce banca pot face un credit de nevoi personale (4000-5000 lei) cu 6 luni vechime totala la actualul angajator?

9 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu conteaza cata vechime ai, conteaza durata contractului si salariu brut!
Poti sa faci la banca la care ai cardul.

| alina2k18 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Salariul net vrei sa zici laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nicio bancă nu îți împrumută bani, dacă nu ai la actualul loc de muncă, 3 sau 6 luni vechime.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru alina2k18):

Da,net ce iei in mana laughing

| ROB3RT89 a răspuns (pentru floresdemayo):

Gresesti,daca ai contractul pe o perioada nedeterminata, imprumuta!

| floresdemayo a răspuns (pentru ROB3RT89):

Hi! Nu greșesc. ORICE bancă solicită un minim de vechime (fie că e vorba de 3 luni, fie de 6 luni. Să nu mai aduc în discuție pretențiile băncii ING care solcită să ai un an vechime la actualul loc de muncă)

În general, pentru credit de nevoi personale, persoană fizică:
una din conditii este:

ING- 1 an vechime neîntreruptă în muncă, perioadă nedeterminată

BANC POST- minim 3 luni vechime la actualul angajator, perioadă nedeterminată

BCR- minim3 luni vechime, perioadă nedeterminată

BANCA TRANSILVANIA-3 luni vechime la actualul angajator, perioada nedeterminată
http://intreb.bancatransilvania.ro/......un-credit/

PS: Băncile sunt dispuse să acorde credit si dacă ești angajat pe o perioadă determinată. În acest caz, poți lua credit doar pe perioada în care ai contract de muncă. Dar, și în acest caz, e necesară vechimea de 3 sau 6 luni la actualul loc de muncă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La care crezi tu că-i mai avantajos. Poți intra pe site-urile lor și contactează-i online, îți vor oferi răspuns în scris.
În general, orice instituție bancară îți cere să ai 3 sau 6 luni vechime minimă la actualul angajator (depinde de bancă, unele solicită să ai și contract pe perioada nedeterminata sau măcar venituri cu caracter permanent).
PS. EVITĂ să faci împrumuturi de la instituțiile financiare NEBANCARE (cămătari), fiindcă cer dobânzi uriaşe!

| romeo78 a răspuns:

Depinde de venit, dacă aveți familie, venitul total, depinde dacă aveți alt împrumut. Nu există o bancă bună sau rea. Nu aici aflați așa ceva. Cel mai bine, mergeți personal la filialele bancare din orașul dumneavoastră și aflați tot ce vă interesează. Sau, aici pe site-ul băncilor.

| Savina23 a răspuns:

Eu fac imprumtut la C AR, si e mult mai bine decat la banca.Au dobanzile mai mici.De exemplu, am luat 6000lei, pe 24luni, si platesc 270lei lunar.E ok.