| anonim_4396 a întrebat:

Salutare lume! Am terminat liceul si anul acesta nu voi merge la facultate,ma voi inscrie la anul,in fine ce vreau sa zic este ca mi-am facut acel dosar de somaj si cica trebuie sa fac obligatoriu un curs,mentionez ca sunt fata,dar m-am tot gandit si chiar nu stiu ce sa aleg,care ar fi cel mai potrivit. Imi place si cel de cosmeticiana,si de stilist protezist unghii,si de contabil ori inspector resurse umane, si de bucatar sunt multe variante. Voi ce ati alege si de ce?!

9 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Am colegi care primesc somaj o luna sau doua parca, pana incep facultatea, si nu au facut niciun curs

| Dishka a răspuns (pentru Yurisa):

Din cate am inteles, nu se mai da somaj celor admisi la facultate!

| Yurisa a răspuns (pentru Dishka):

Serios? Stai sa ii anunt sa vezi ce rau o sa le para laughing bine ca mi-ai zis

| Dishka a răspuns (pentru Yurisa):

Mie asa mi s-a spus, primii bani din somaj ii primesc in septembrie, iar in luna august verifica cine e admis la o forma de invatamant si cine nu, iar cei admisi nu vor beneficia!

| zăGhost a răspuns:

Toate suna a meserie palpabila.

| Dishka a răspuns (pentru zăGhost):

Sincer,vreau sa si lucrez dupa ce termin cursul acesta, dar doar până incep facultatea, si ma gândeam sa aleg ceva care sa imi fie folositor si mie dupa, daca ma înțelegi.

| zăGhost a răspuns (pentru Dishka):

Atunci ar merge cosmeticiana, protezist unghii si bucatar. Toate ti-ar putea folosi si in viata privata.

| Doja a răspuns:

Cel de bucatar este extrem de util. Va fi nevoie mereu de oameni buni in domeniul asta, pentru ca intotdeauna oamenii trebuie sa manance.

De regula cursurile astea dureaza cateva luni si ai parte de practica intr-un restaurant mare unde vezi cum se face treaba pe bune. Te ajuta si sa reperezi chestii nasoale atunci cand te vei duce sa mananci tu intr-un restaurant.

Toate celelalte vor fi inlocuite cu masini, programe sau vor deveni inutile.

| Dishka a răspuns (pentru Doja):

Multumesc pentru parerea ta! Sigur am sa o iau in vedere! Multa sanatate!