| Valy_MJ_1993 a întrebat:

Ma numesc Valy, am 15 ani si am nevoie de ajutor!

Am genul acela de parinti care nu te ajuta cu nici un fel de sprijin financiar!
Am intrat pe internet si am cautat site-uri de Survey-uri dar acelea nu sunt prea sigure si nu-mi garanteaza nici-un castig!

Ma intreb daca voi aveti vreo idee! Cum sa fac bani?
Nu o suma mare,cat de cat acolo, de buzunar!

Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani se presupune ca nu ai nevoeid e bani, fiindca parintii te hranesc, te imbraca si-ti day un acoperis sub cap.
Singura ta obligatie, fiind sa inveti si sa mergi la scoala.
iar banii de buzunar ii faci muncind pe langa casa, facand treburi acasa, la parinti, la buncii, la rude sau la vecini... unde cureti curtea, sau speli geamuri, hranesti animalele sau le faci curat in custi, vopsesti gardul sau poarta, cam ce este nevoie in jurul casei si poti fii platit cativa lei, pentru munca respectiva.

| anonimg a răspuns:

Sunt o mulțime de părinți egoisti; de fapt cei mai mulți.
În locul tău as căuta pe olx locuri de muncă part-time chiar și în construcții. Poate că s-ar găsi cineva să te ia la vârsta aceasta. Sau să imparti pliante.

| ALGator a răspuns:

Dacă nu ai o relație proastă cu ai tăi încearcă în paralel să negociezi o sumă de bani de buzunar.
Ideea e că ești din păcate prea mic ca să ai șanse mari să câștigi banii tai însă destul de mare sa ai nevoie de o sumă de care să dispui.
Motive? Trebuie să fii integrat în societatea generației tale, trebuie să înveți gestionarea banilor. In societate, atita vreme cit ti se permite să ieși în oras trebuie să ai măcar bani de wc, de o sticlă cu apă. Peste asta, poate să poti plati un bilet de spectacol, muzeu, să cumperi o carte, disc, să stai la o șuetă cu prietenii la o cofetărie. Banii tai de buzunar trebuie să fie in corelație doar cu venitul părinților. Dacă sînt strimtorati poate ți se cuvine puțin de tot sau nimic.
Îmi pare rău ca nu pot să ti dau un răspuns si in loc de asta îți repet ceeace știi tu.
Poate ca o angajare cateva ore în weekend ar fi ceva pentru tine: atelier, restaurant, distribuție reclame.
Succes!