| Anoniq a întrebat:

Salutare, pot să cumpăr bitcoin dacă am sub 18 ani? Știu că de vândut nu pot deoarece trebuie declarat venitul la Anaf, dar dacă cumpăr acum bitcoin și vând când împlinesc 18 sau mai mult ar fi o problemă? Am alocația de 200+ ron lunar și decât sa o folosesc pe lucruri inutile aș vrea sa fac ceva mai util cu ea.

11 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Bravo, ai luat o decizie foarte buna.
Iti recomand sa dai 35 de lei pe cartea "standardul bitcoin" ca sa intelegi exact cum functioneaza. Dupa ce o citesti, le poti explica parintilor tai ce ai citit si sa ii rogi sa bage bani pentru tine, pentru ca tu nu poti.

Apoi continui sa citesti, nu neaparat despre crypto. Orice tine de educatie financiara. Nu conteaza in ce iti investesti banii pentru moment, e bine ca te-ai decis sa o faci si e bine ca incepi sa inveti despre mai multe lucruri. Iti poti strange banii, daca nu poti sa ii bagi in ceva, e mai bine decat da ii dai pe prostii. Si in timpul asta citesti.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai nevoie de un card pentru toată povestea si pentru ala trebuie 18 ani. Parca exista bănci care eliberează de la 16 dar alea parcă nu pot fi decât alimentate.

Eu zic ca ideea e proastă, la cât de volatil e, riști sa pierzi o bună parte din bani peste noapte.

| Anoniq explică (pentru RoCkKiD):

Am card de la 15 ani, card de debit, pot sa îl folosesc la orice, eu ma refeream dacă e și legal

| RoCkKiD a răspuns (pentru Anoniq):

Nu cred ca legalitatea e problema ta nr 1. Impozit pe dividente nu platesti decat de la valori mari si nu o sa ajungi tu acolo. Problema o sa fie la cum faci sa-i cumperi, ca probabil o sa vrei sa faci asta printr-o aplicatie si toatea iti verifica varsta sau cu un document sau pe baza cardului.

| Lukasssz a răspuns:

Nu se mai merita sa cumperi bitcoin a ajuns deja la 55k $ laughing

| Anoniq explică (pentru Lukasssz):

Nu contează cât e ca doar nu cumpăr un bitcoin întreg, până la urma exista si alte monede

| Decebal91i a răspuns (pentru Lukasssz):

60k+ $ de fapt

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Rogi un parinte sa cumpere pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa cumperi bitcoin e cel mai inutil lucru pe care l-ai putea face

| Dandinelle a răspuns:

Vorbește cu ai tai, explica-le viitorul și nu uita că nu e numai Bitcoin care creste acum. Spor!