| Tetraman a întrebat:

Salutare,știe cineva ce firmă trebuie și ce condiții trebuiesc îndeplinite să îmi fac pentru o sală de gaming cu băuturi non alcolice și gustări?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Kamiyashiro a răspuns:

In mare subiectele vor fi urmatoarele:

-Identitatea/marca
-Alegerea formei juridice (ne vom referi strict la SRL/SRL-D)
-Procesul de infiintare a firmei
-Lucruri obligatorii post-infiintare
-TVA/ROI Pt Uniunea Europeana
-Lucrul cu entitati din SUA si terminologie IRS
-Magazine online si taxe de dezvoltare (Appstore, Google Play, Microsoft Store)
-Alte informatii

Obiectul principal pentru o firma de jocuri este 5821 – activitati de editare jocuri pe calculator. Ca si obiecte secundare se pot adauga oricite au sens. Ce e bine de stiut e ca daca emiti vreo factura pe un obiect de activitate care nu e in lista s-ar putea sa ai probleme.

Am facut o lista cu obiecte conexe jocurilor:

5829 Activitati de editare a altor produse software
5819 Alte activitati de editare
4741 comert cu amanuntul al calculatoarelor, unitatilor periferice
6201 Activitati de realizare a softului la comanda
6202 activitati de consultanta IT
6203 activitati de management a mijloacelor de calcul
6209 alte activitati in tehnologia informatiei
6311 prelucrarea datelor, administrarewa paginilor web
6312 activitati ale portalurilor web
7120 activitati de testari si analize tehnice
9003 activitati de creatie artistica
Mare atentie sa stai departe de orice inseamna jocuri de noroc pentru ca te ia lumea la ochi. Chiar si asa pentru majoritatea angajatilor la stat jocuri de calculator inseamna "pacanele".

Un link ajutător și cuprinzător :

http://splintergames.com/2015/06/11/cum-sa-iti-faci-firma-de-jocuri-1/
http://splintergames.com/......ea-a-doua/

Spor!

| Tetraman explică (pentru Kamiyashiro):

Mulțumesc frumos pentru raspuns,nu am fost eu suficient de clar în întrebarea mea, eu vreau sa îmi deschid un local, o sală de jocuri unde voi închiria calculatoare, console într-un interval orar clienților. Acest local aș vrea sa conțina qi vânzări de băuturi răcoritoare și gustări, daca aveți un raspuns pentru cee-a ce am menționat în comentariu aștept raspuns.
Mulțumesc anticipat!(dau fundă)

1 răspuns: