| Marcel1809 a întrebat:

Salutare. Sunt un mic antreprenor de 19 ani. Momentan am visul de a-mi deschide o afacere. Fara sa ma bag prea mult in detalii, mi-am pus o mica afacere pe picioare care nu a functionat tocmai cum ma asteptam.

De la acea afacere am ramas cu un site functional, o pagina de Instagram si niste oameni care asteapta o noua idee de proiect de la mine.

Intentionez sa deschid o afacere noua, dar nu am absolut nicio idee. Ce afacere v-ati deschide voi daca ati avea deja un site functional, niste oameni care sa va ajute, o pagina de Instagram si multa vointa?

Mentionez ca afacerea as prefera sa fie online, dar poate sa fie si fizic (ceva pe delivery ma gandeam eu, dar nu stiu ce nisa).

Lasati-va idei aici. Nu ma criticati sau ceva. Am facut post-ul asta strict pentru idei.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Care este profilul firmei tale, declarat de tine la Camera Comertului?

| Marcel1809 explică (pentru Violleta2022):

Nu am inregistrat inca firma. Am facut toate demersurile pentru a-i da drumul, dar am abandonat proiectul in ultima secunda impreuna cu toti ceilalti

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marcel1809):

Pai, atunci nu ai nimic, nici afacere, nici idei si nici antreprenor nu te poti numi. Eventual un mic bisnitar, cred ca acesta ar fi singurul termen corect.
Poti merge la niste cursuri de afaceri sau la o facultate, ca sa inveti ce trebuie sa faci si cum sa ajungi a fii un antreprenor adevarat.
In ce domeniu esti tu bun si excelezi?
Ce crezi ca ai putea vinde (servicii sau produse), ca sa faci bani multi?

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Deci nu esti antreprenor. Antreprenorul nu cere idei de la altii pe un site ca TPU. Antreprenorul FACE ceva.