| AndrewR a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu sfaturi! Care este mai ok creditul ipotecar sau creditul prin prima casa? Avantaje si dezavantaje, mentionez ca doresc ca achizitionez un apartament. Multumesc

7 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Niciunul.O sa te ingropi in rate.
Nu vreau sa te descurajez, e strict parerea mea.

| AndrewR explică (pentru StrongHeart):

Niciunul din punctul tau de vedere, exact, poate ai o locuinta, dar pentru unul care plateste chirie? Ma gandesc ca poate plati la locuinta lui decat la locuinta altuia. Cat despre rate, asta i tara n care traim.

| StrongHeart a răspuns (pentru AndrewR):

Nu vreau sa te descurajez, repet dar gandeste-te bine si la consecinte.
Bancile sunt mai rele decat camatarii.
Eu nu imi permit sa iti spun ce sa faci.Doar sa nu te arunci direct in ratele bancilor, pentru ca mi se pare un pas mare.

| debarasator63 a răspuns:

Creditul prima casa. Statul garanteaza in prezent 40% sau 50% din imprumuturile acordate de banci.

| Bl4ckC0r3 a răspuns:

Eu ma feresc sa fac imprumuturi la vreo banca, lucrez cu bancile doar pentru transfer de bani, sau primesc salariul pe card bancar.
Eu merg pe ideea de a strange banut cu banut, poate intr-un cont de economii sau transform contul de economii in aur.
Daca strangi banut pe banut vei reusii sa cumperi mai repede acel apartament si la jumatate din suma pe care ar trebui sa o dai pe acel apartament prin dobanzile la banca.
Uite un clip video, poate iti raspunde la intrebarea ta, decizia iti apartine: https://www.youtube.com/watch?v=tEj0KBeVhGQ

| suntserios a răspuns (pentru Bl4ckC0r3):

"Daca strangi banut pe banut vei reusii sa cumperi mai repede acel apartament "

Cum vine asta? Vrei sa spui ca strangi mai repede 50. 000euro decat iti aproba banca un credit?

| AndrewR explică (pentru suntserios):

Irelevant acest sfat, niciodata nu o sa reusesti sa faci nimic daca mergi pe o premiza ca asta, mai ales in tara asta."ban pe ban". Ever nu o sa strangi nici tu nici copii tai muncind cinstit in tara asta 50.000 e.