| Alex9728 a întrebat:

.. am o problema si nu ma pot lăsa de ea, chiar nu ma pot abtine si anume mania jocurilor de noroc(doar pacanele).
Bag foarte mulți bani, împrumut si tot ma joc... e o dependență foarte proastă.
Aveti idee cum pot scapa de "boala" asta, daca a mai trecut cineva prin asa ceva...
Dau funda răspunsului cel mai bun

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De adictia asta poti scapa numai cu vointa!
ESte o prostie ceea ce faci, daca ai ajuns sa imprumuti bani pe care ii arunci pur si simplu, la golanii care te smecheresc.
Nu te mai duce acolo si impune-ti sa nu mai cheltui nici 1 leu pe smecheriile alora.

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă este adicție, voința nu funcționează.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sadrian46):

De adictie scapi DOAR cu vointa!

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

No comment.

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dragă Anamaria50.
Eu sunt prietenul dtale de peTPU.
=====
De adictia asta poti scapa numai cu vointa!
ESte o prostie ceea ce faci, daca ai ajuns sa imprumuti bani pe care ii arunci pur si simplu, la golanii care te smecheresc.
Nu te mai duce acolo si impune-ti sa nu mai cheltui nici 1 leu pe smecheriile alora.
Dragă Anamaria50, și eu și dta suntem pe TPU să ajutăm pe acest om, și sper să putem face împreună acest lucru.
De aceea, am să fac niște comentarii la răspunsul dtale.
Fac aceasta nu ca să te critic, să demonstrez că dta nu ai dreptate, să îmi impun punctul meu de vedere, să mă dau mare sau să câștig monede TPU.
Unica mea dorință este ca, utilizând răspunsul dtale care a fost catalogat de TPU ca fiind cel mai bun, și poate cu ajutorul meu, dacă îmi permiți să te ajut să îl ajuți, să dăm împreună un asemenea răspuns, pe care el să îl poată utiliza, aplica efectiv, ca să ne răspundă. Vă mulțumesc, am aplicat ceea ce ați decis dvs și am rezolvat problema.
Astfel în acest sens o să analizez răspunsul dvs, ca să vedem cum îl poate ajuta acest răspuns, în cea mai mare măsură, ca să scape efectiv și definitiv, cu ajutorul nostru comun al meu și al dtale.
Astfel dta spui.
De adictia asta poti scapa numai cu vointa!
Eu am experiență de viață vastă, am fost și casier la un salon de păcănele. Am studiat și situl http://www.gamblersanonymous.org/ga/
Astfel, am ajuns la concluzia că în cazul acestei adicții, voința nu funcționează, că nu poți scăpa numai cu voința proprie.
Dar nu neg că opinia dtale ar putea să fie valoroasă.
Astfel mi se pare că pasul următor ar fi ca dânsul să facă ceva, ca să aplice voința proprie la cazul său, nu-i așa?
Astfel, dta când spui - poți- îi spui - tu poți.
Apoi, spui -numai cu voința.
Astfel este exclus din ceea ce spui dta, ca să reușești altfel, numai cu voința.
Doresc și vreau chiar să fie cum spui dta, căci îmi plac rezolvările simple și elegante.
Să rezolvăm astfel, numai cu voința.
=====
ESte o prostie ceea ce faci, daca ai ajuns sa imprumuti bani pe care ii arunci pur si simplu, la golanii care te smecheresc.
=====
Aici și eu și sunt convins că și el, deci toți trei, dta, el și eu suntem de aceeași opinie. Este o prostie.
=====
Înainte de a continua, aș vrea să claricăm un lucru.
Dacă el are funcția psihică de voință și exercițiul aplicării ei.
Constat că o are. Astfel el
se duce la salonul de păcănele
joacă
când termină banii personali, decide să împrumute alții
revine la salon
Joacă în continuare.
Toate acestea le face cu voința proprie.
De asemenea este conștient de comportamentul lui, știe, eu le fac, nu îmi impune nimeni.
Ce faci dta ca să îl ajuți. Nu comentez că e bine sau rău, ci aș vrea să fie ceva eficient.
Dta spui - nu te mai duce acolo la salon-.
E un sfat foarte bun.
Astfel, eu zic să cuplăm cele două afirmații ale dtale.
Fă ceva, aplică voința și nu te mai duce la salon.
Acum te întreb, dacă cele două afirmații ale dtale sunt bune, și așa sunt. ce să facă, cum să aplice voința ca să fie nu numai bune să fie eficiente, adică să rezolve problema.
Să treacă de la.
Aplic voința mea, și mă duc la salon, situația actuală, starea actuală.
La starea
Aplic voința mea și nu mă mai duc la salon.
Poți să îl ajuți să aplice numai și numai voința proprie ca să treacă de la
starea 1 la starea 2?
Ori, problema reală este că
El dorește vrea să treacă de la starea 1 la 2.
Eu doresc să îl ajut să treacă de la starea 1 la 2.
Dta dorești ca el să treacă de la starea 1 la 2.
Și toți trei constatăm că el nu poate.
Dacă suntem umili în fața faptelor, ajungem la concluzia că voința este necesară, este importantă, dar nu este suficientă pentru a rezolva problema.
De ce? Comportamentul lui are cauze psihologice mai profunde decât zona de acțiune a funcției de voință, unde se iau deciziile voluntare și conștiente.
Astfel, ca să îl ajutăm în continuare amândoi, putem colabora.
Dacă rămâi în continuare la ideea dtale, numai cu voința, atunci repet, ce să facă ca să poată să o aplice?
Dacă dta susții, numai cu voința eu presupun că știi și cum. Dacă este așa, atunci, spune.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti cumperi un calculator ieftin (pana la 500 lei cu totul: monitor, tastatura, mouse) si instalezi pe el o gramada de jocuri asemanatoare ca la salile de joc (pacanele, carti, ruleta, jocuri de carti, cu zaruri etc.) si te joci pe el.
Nu te conectezi cucalculatorul la internet, il folosesti doar pentru jocuri!
Vei fi surprins cat de multi bani ECONOMISESTI astfel, adica in MAXIM 2-3 luni intregul pret dat pe calculator!
Pofta ta pentru jocuri va fi indestulata, nu te vei plictisi dand banii altora, degeaba.
Banii economisti fiecare data cand joci le pui intr-o pusculita mare, iar periodic faci din ei cadouri pentru cei dragi.

Astfel vei scapa de risipa banilor la salile de joc si vei face si cate un bine, pentru care vei fi laudat (in loc sa fii certat). happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru credinciosi, mai merge varianta "juratului".
Pentru cei evoluati, probabil mersul la psiholog ar putea ajuta.
Dar vointa ta este cea mai importanta. Daca tu nu esti satul, si nu o vezi ca pe o prostie, vei juca in continuare. Inca mai speri in dublajul perfect, tablou de șeptari, sau ce fantezii ai tu. Ideea este ca alea sunt aparate care iau bani 10 ore, si 'dau' inapoi nici 10%, intr-o anumita jumatate de ora. E imposibil sa castigi mai mult decat ai bagat, daca stai cu orele acolo.

| Donsavas a răspuns:

Dacă n ai vointa, te inteleg, nu e vina ta.
Mergi la doctor! E o boala in adevăratul sens al cuvântului. Se numeste dependenta comportamentală. Consulta un psihiatru!

| Iote a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=6SwZ-m4vZhE
Exact asa se intampla si la pacanele sau alte jocuri de noroc.
Ar trebui sa te gandesti serios, dar foarte serios, ca esti un fraier care imbogateste pe altii. Si sa-ti cauti alta ocupatie. Cum spune @N0H4CK la un sport. Sau voluntar pe undeva, dar nu numai cu prezenta ci cu munca din greu, ca sa nu te mai plictisesti.

| ziftode a răspuns:

Ar trebui sa dai telefon la 112
si acolo sa spui ca vrei un sfat medical (putin stiu asta, DAR AI DREPTUL), o sa te plaseze cuiva care se pricepe la sistemul medical romanesc (si te poate eventual plasa unui doctor, dar tu de sistemul medical romanesc ai nevoie), iar acolo spui ce problema ai si intrebi unde ai putea fi ajutat, si speri sa aiba un raspuns bun

ar trebui sa existe si in rrominica un echivalent al "Gamblers Anonymous"
https://en.wikipedia.org/wiki/Gamblers_Anonymous

din pacate o idee mai buna nu am, si in afara de asa un program, nu prea poti sa fii ajutat, singur e foarte greu sa rezolvi asa o problema

| N0H4CK a răspuns:

Păcănele pe câmpii, hai sa ne distram, copii.
Înscrie-te la un club de karate si o să-ți treaca

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Ti am trimis mesaj