| NaturalLl a întrebat:

Citesc de ceva vreme carti de antreprenoriat. Vreau sa imi deschid o afacere. Mentionez ca oscilez intre 2 domenii: constructii si logistica (tiruri). Imi puteti recomanda cateva carti bune pentru aceste domenii, de studiat?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca a fi un bun antreprenor se invata din carti, dar poti incerca.
De obicei afaceristii de la noi sunt cei care au lucrat ori ca salahori in domeniile pe care apoi le-au inghitit ori ca directori ani de zile la stat si au furat meserie cum se zice.
Daca vrei sa te descurci si e clar ca nu ai invatat aceasta meserie, dedesubturile si tot ce tine de bunul management, vezi ca exista cursuri in acest sens.
Dar este o buna initiativa si citirea de carti, nu stiu cat te ajuta in schimb.

| Panamax a răspuns:

Ai putea sa le faci pe amandoua.Iti cumperi pentru inceput vreo 10 tiruri si vreo 10 de 3, 5 apoi construiesti cateva blocuri sa vezi cum merge piata.