| Marius47840 a întrebat:

Doresc sa imi fac un card de debit in valuta mai specific USD. Vreau sa stiu la ce banca sa fac asta, care este mai avantajoasa cu taxe mici si comision 0 si de asemnea daca primesc dolari pe card si eu vreau sa-i schimb la bancomat face conversia automat in lei? Pe cursul valutar al acelei banci in aceeasi zi? Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu, nu! Toate bancile de la noi te indoaie! Incearca Monese sau macar Revolut. La Monese au o oferta cu 20 EUR cadou acum si chiar e OK. Daca e musai sa fie card in valuta de la noi, urmareste cursurile de la banci. Sub nici o forma ING pentru asta - au cursuri de schimb mizerabile.

| Marius47840 explică (pentru GabiDumitrescu):

Salut, imi poti spune mai multe despre cardul revolut, nu prea cunosc acest card, daca pot face aceleasi operatiuni la bancomat cu comision 0, daca pot primi usd si face conversia singur, etc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marius47840):

Ai mesaj privat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate bancile au acest serviciu valutar.
Din pacate, nu exista comizion zero la tranzactiile internationale, ca nu munceste nimeni pe gratis.
La bancomat se face conversia si se ia si comision bancar, adica ai de platit 2 operatiuni bancare.

| Marius47840 explică:

Deci mie imi trebuie un card de debit in valuta usd in Romania, adica sa primesc USD din strainatate si eu sa pot scoate lei de la bancomat cu 0 comision, Asta e tot, vreau sa stiu daca sunt niste taxe, comisioane ceva