| Ozgean07 a întrebat:

Ma gandesc sa-mi deschid un magazin alimentar.
Dispun de spatiu, deci chiria nu este o problema. Vreau sa stiu cat mai multe detalii despre o astfel de afacere. Cati bani mi-ar trebui, unde ar trebui sa merg sa fac acte, si as vrea sa-mi deschid si o placintarie/covrigarie, la fel as dori daca se poate detalii cat mai utile. Va multumesc frumos

2 răspunsuri:
| justadream94 a răspuns:

Pentru o alimentara suma de 5-6000 euro ar fi suficienta, in asta intra costurile de aprovizionare de amenajarea a locului.

| dandana2015 a răspuns:

Depinde cat de mare este spatiu, ca sa stii cata marfa poti baga in el. Apoi depinde de ce produse vrei sa vinzi. Fa estimativ cate rafturi, vitrine frig, vitrine de expus marfa iti intra si apoi iti poti da seama cat ar putea intra. Depinde si de unde vei cumpara produsele pe care le expui. E plin de en-grouri. Vezi care iti ofera pretul cel mai bun. Placintaria trebuie sa faci contract cu o moara care are faina buna sa creasca bine, trebuie sa iti iei cuptoarele de copt, sa ai si de unde lua branza, mere samd, depinde de ce fel de placine vei face. Trebuie sa ai retetar pentru fiecare produs pe care il faci! Bafta!