| StrongHeart a întrebat:

Salutare,tupeistilor laughing
Cineva pe aici care a lucrat ca agent de vanzari?
In ce consta? Am asa o idee, dar spuneti din experienta voastra.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am lucrat 21 de ani ca agent de vânzări la diferite firme. Depinde foarte mult de firmă, dacă este puternică, Coca cola, sau de cartier. Uneori ai salar fix, alteori numai comision, alteori numai promisiuni. Uneori te angajează cu carte de muncă, alteori nu. Este o muncă de teren. Dacă nu livrezi cu tirul, doar cu o furgonetă, tu o încarci tu o descarci. Plouă cu găleata sau sunt minus 25 de grade, marfa trebuie livrată. Nu toate sunt după carte, după lege, și va trebui să te adaptezi la politica și procedurile firmei sau să îți cauți alt loc de muncă. Marfa din furgoneta de livrare este sub gestiunea ta, dacă lipsește din varii motive, oricare ar fi ele, ți se impută ție. Poți să devii campion al livrărilor cu un venit uluitor sau să tragi mâța de coadă ani de zile iar patronul ca să zică că te-a plătit, te invită la o bere și doi mici sau la un micro revelion pe banii lui și asta să fie toată plata. Ca să poți scăpa de polițiști pe traseu trebuie să mai dai câte un comision de bunăvoință din marfa din spate, tot pe banii tăi. Cam asta-i.

| StrongHeart explică (pentru sadrian46):

Hei,multumesc pentru raspuns.Pare ca ai multa experienta in domeniu.
Cred ca faza cu politica si procedurile e peste tot, si unde am lucrat eu(foarte putin timp comparativ cu altii) era chestia asta ca nu toate sunt dupa carte.Interesant ce ai zis despre descarcat marfa, eu imi imaginam ca stai sa cauti oamenii din usa in usa ca pe vremuri.
Adevarat ce ai spus ca poti sa fii campion sau sa fii sclavul sefului si sa te multumesti cu putin.
Desi nu am experienta ta, vad si eu chestiile astea.
Eu intrebam doar pentru ca mi se pare ca e un job unde chiar esti platit pe cat muncesti(comisioane) fata de alte locuri.
Daca ai timp, urmareste clipul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=P0c_73sR9Y4
pare haios.
Cred ca voi cauta altceva totusi, dar sa auzi de la altii din experientele lor ajuta intotdeauna.
Succes!

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Fain clip si adevarat

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mai fost intrebarea asta, iti copy direct raspunsul de la cealalta

Prin 2011 cand lucram in domeniu, luam 1200 maxim laughing )
Depinde de target-uri. Ca trebuie sa iti faci target-ul.
Si in plus, ca agent vanzari, te ocupi si de facturi, mai incasezi si bani.
Si daca nimeresti vreo 2-3 cosmelii de-astea, si tu vrei sa vinzi cat mai mult, sa iti faci target-ul, si nu iti platesc la timp comenzile, ai belit ciocanu laughing
In fiecare zi la sedinta, o sa te ia directoru la ciocan, si o sa te trimita sa iei banii, si te duci, aia nu ii au, si tot asa.
In principiu ai un salariu fix, sa zicem intre 1700 si 2000, da mi se pare mult 2000. Depinde daca iti lasa si masina acasa, etc.
Si restul faci din vanzari, dupa ce iti atingi target-urile. Ai bonus-uri de la fiecare partener pentru care vinzi.
Sa zicem ca firma ta lucreaza cu 10 furnizori. Unul din ei este bergembier. Bergembier iti da target de 400 mil lei vechi pe luna, sa zicem. Daca faci peste, ai un bonus, ori tichete cadou, ori bonuri de benzina, ori cash la salariu.
Dar tine minte ca trebuie sa si incasezi banii la timp de la magazine happy pe ce ai vandut

| penus a răspuns:

Eu am vandut porumb pe plaja la neptun, mergea bine pana s-au luat gaborii de mine