| PascalIoan a întrebat:

Salutare tuturor!
O mare curiozitate de a mea pentru ca doresc sa activez in mediu.
Cat face un taximetrist in medie intr-un program de lucru de 8 ore timp de 30 de zile in Timisoara?
Vorbind bani net. Multumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"doresc sa activez in mediu. Cat face un taximetrist ...in Timisoara?"

nu ințeleg ce are mediul cu taximetria dar ai putea face intre zero și zece mii - depinde asta de un milion de factori

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut! Sunt zile si zile. Pentru oricare taximetrist exista zile cand face bani mai putini si zile cand castiga mai bine.

Depinde de cati clienti are, de cat de multumiti sunt clientii de serviciile lui, astfel incat sa-l recomande si prietenilor si sa obtina astfel noi clienti si implicit bani pentru munca prestata.

(Daca doresti, mai poti lasa uneori clientilor o carte de vizita cu numarul tau de telefon - iar pe verso, poti sa oferi informatii (tot sub forma unei carti de vizita) despre un restaurant (daca ai un prieten care detine asa ceva). Astfel, se pot impusca doi iepuri dintr-un foc: reclama pentru servicii de taxi si reclama pentru catering sau restaurant.

Conteaza enorm si sa stii in ce locuri sa mergi sa atragi clienti si sa fii acolo la momentul potrivit.

Poate ai auzit proverbul american: " it is important to be the right person at the right time, in the right place."
(Adica: este important sa fii persoana potrivita la momentul potrivit, in locul potrivit).

De exemplu:
- in orele de varf ale zilei (cand ies elevii de la scoala, este bine sa fii in preajma scolilor sa " racolezi " clienti care doresc sa calatoreasca cu taxi);
- la fel dimineata si dupa-masa cand lumea pleaca sau iese de la servici, este bine sa fii pe faza, deoarece pot exista angajati care sa fie nevoiti sa ia texi-ul pentru ca se grabesc la munca;
- la gara cand sosesc mai multe trenuri - mai ales daca este noapte si nu mai sunt multe mijloace de transport in comun care sa circule pe traseu;
- sau seara si pe timpul noptii, poate fi o idee buna sa te afli in apropierea cluburilor de noapte, caci este posibil sa gasesti clienti doritori de o plimbare cu taxi-ul.

NU cred ca ar fi indicat sa parchezi in zone foarte apropiate de statiile de tramvai si autobus, deoarece - macar la nivel teoretic - sansele de a gasi clienti in acea zona sunt reduse, pentru oameni fiind mult mai ieftin sa calatoreasca cu mijloacele de transport in comun pentru care au deja abonament si/ sau bilet de tramvai, decat sa plateasca un taxi.

Am vazut in Baile Felix (judetul Bihor), multe masini care din cand in cand opresc scurt in statiile de autobus si intreaba calatorii daca doresc o calatorie cu masina, din Baile Felix spre Oradea, la acelasi pret pe care il platesc soferului pe autobus. (Ultima data era 3 lei un bilet).

Deoarece autobusul ajunge doar o data pe ora in statie (sau ceva de genul), multa lume accepta asta, pentru a nu astepta prea mult timp in statie, pana la sosirea autobusului.

(Daca te lovesti de astfel de oportunitati, o idee este sa verifici orarul autobusului si sa te afisezi acolo cu taxi-ul la cateva minute DUPA CE autobusul deja a plecat si NU cu putin timp INAINTE ca acesta sa soseasca; in acea situatie, pasagerii care pot calatori cu autobusul pe baza abonamentului, nu vor apela la taxi).

* Ca o paranteza, in cazul in care va urca un strain in masina ta si nu vei intelege limba pe care o vorbeste clientul, poti folosi aparatul care traduce instantaneu dintr-o limba in alta.

Este mic, il tii in palma si (deosebit de) util.

Daca esti interesat, poti gasi mai multe informatii pe site-ul
https://vasco-electronics.ro/

Sper sa te ajute macar o parte din aceste informatii.