| Dishka a întrebat:

Salutare tuturor! Vreau sa-mi deschid o afacere, pentru început nu foarte mare și am 3 idei, însă nu ma pot hotărî.
1. Salon de înfrumusețare
2. Pizzerie+o mică terasa și un bar
3. Producție Pelet pentru centrale ori pelet furajer
Care credeți ca ar fi mai profitala și de lunga durata și in care s-ar investi cel mai mulți bani?
Doresc cât mai multe păreri, eventual dacă e cineva care deține ceva din ce am menționat mai sus as dori sa știu + și -. Sau dacă aveți o alta idee de afacere, aștept cu drag.
Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Afacerile sunt cele mai bune daca:
- ai vad comercial foarte bun si/sau clientela pe masura
- investesti cat mai multi bani proprii
- ai personal foarte bine pregatit, care stiu sa produca profit (evident, trebuie sa si fie platiti, pe masura)
- concurenta este mica sau chiar inexistenta
- cererea pentru produsele tale este mare, care sunt chiar indispensabile

| Dishka explică (pentru Bula):

Multumesc pentru răspuns, apreciat mult!

| Bula a răspuns (pentru Dishka):

Tipareste niste chestionare mici (cat palma), pe care pui o singura intrebare:
"Dupa parerea Dvs. ce servicii ar fi utile (dar inca lipsesc) in zona dvs: ____________?"
Opresti trecatorii pe strada si le ceri sa-ti raspunda la chestionarul tau cu o singura intrebare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te pricepi la una din ele, sau doar știi cum se numesc? Dacă știi doar atât, cum se numesc, să nu începi nici una.

| haileewatson a răspuns:

Trebuie sa faci un studiu de piata in orasul tau, analiza swot, etc. De unde sa stim noi daca o sa fie profitabile? Una e ceva sa deschizi o pizzerie intr-un orasel unde nimeni nu mananca pizza, sau daca mananca o vor ieftina (implicit calitate proasta), alta e sa o faci pe Calea Victoriei in Bucuresti sau un campus studentesc. Cu ce se diferentiaza afacerea ta fata de celelalte? exista inca un milion de saloane sau pizzerii. Ce te face pe tine unic? De ce trebuie sa te aleaga clientii?

| MihalacheTutunaru a răspuns:

Salutare tinere,
Inainte sa incepi o afacere trebuie sa stii anumite cunostinte de baza. Intreaba-te:
1. Ai cunostinte si skilluri de management?
2. Ai cunostinte in termeni de business?
3. Ai un plan de afaceri concret, usor de urmat? Stii ce obiective trebuie sa atingi pentru ca afacerea sa aiba succes?
4. Ai capital personal de investitie? Daca nu, ai un pitch indeajuns de bun pentru a atrage investitori?
5. Ai indeajuns de multa dedicare si motivatie pentru a nu te da batut nici in cele mai grele momente ale afacerii?
6. Ai cunostintele necesare pentru dezvoltarea afacerii. (cunostinte in - domeniul tau de operare, marketing, contabilitate si economie)
7. Stii in ce segment de piata te arunci, ce competitie vei avea, etc.
8. Stii care vor fi sursele de venit si cheltuielile. (aproximativ)
+ multe alte aspecte
Din experienta mea vasta de antreprenor, am invatat ca trebuie sa stii de la bun inceput ce urmeaza sa faci. In caz contrar, te arunci intr-o situatie dificila, care in cele din urma te va costa atat timp cat si bani!
Iti doresc mult succes in tot ceea ce faci, iar daca ai alte intrebari sunt deschis sa raspund.
Sper ca ti-am fost de folos!
Cu drag,
Mihalache Tutunaru

| Dishka explică (pentru MihalacheTutunaru):

Mulțumesc pentru răspuns stimate domn. Sunt fata, tocmai ce urmez un curs de antreprenoriat unde învăț bazele unei afaceri și tot ce tine de ea, voi avea ocazia de a primi și finanțare pe fond european și totodata dacă am aceasta șansa as vrea sa ma pot decide ce as putea face ca sa întocmesc și sa gândesc din timp planul de afacere. Recunosc ca nu am toate cunoștințele necesare, dar cu siguranța vreau sa mi asum acest risc și recunosc ca am nevoie și de un ajutor, un sfat, orice. Vreau sa iau o decizie cât mai buna!

| MihalacheTutunaru a răspuns (pentru Dishka):

Probabil ca cel mai important pas intr-o afacere este acela de a incepe. Din acest punct de vedere, faptul ca tu ti-ai pus in cap ideea de a avea o afacere este un mare plus. Sunt sigur ca, odata ce vei fi motivata si perseverenta in tot ceea ce faci, succesul va veni in mod garantat. Cu timpul, vei invata tot ce am enumerat mai sus.
Cat despre alegerea ta, nu stiu exact ce sa iti raspund. Pana la urma, orice ti-as spune, tot ceea iti place tie cu adevarat este cel mai important. Gaseste ceva ce faci cu placere, iar munca se va transforma intr-o pasiune!
Mult noroc in tot ceea ce faci si nu uita! Nimic nu este imposibil, atat timp cat muncesti indeajuns de mult pentru a ajunge la destinatie.
Succes!
Mihalache Tutunaru

| Dishka explică (pentru MihalacheTutunaru):

Mulțumesc tare mult! Cu ajutorul Bunului Dumnezeu poate într-un final o sa reușesc! Numai bine!