| anonim_4396 a întrebat:

Vineri am comandat dupa site-ul altex un smartphone in valoare de 2800 lei, in 24 rate cu 0% dobanda ( este o promotie ) valoarea lunara a dobanzii fiind de 121 lei.
Mi s-a acordat cererea de credit, dar sunt nedumerit in unele aspecte. Cei de la TBI Credit care mi-au acceptat cererea de credit pentru achizitia smartphone-ului mi-au mai spus ca imi vor trimite un card de credit Master Card cu o limita de credit de ~6600 lei pe el. In fine, eu nu vreau sa ma ating de acel card, dar vreau sa stiu daca acea promotie "0% dobanda" cu care am achizitionat eu telefonul este valabila doar daca platesc ratele cu cardul de credit trimis de ei? Spre exemplu daca vreau sa ma duc sa platesc rata in valoare de 121 lei se percepe dobanda la ea daca nu platesc cu cardul Master Card?
Am si eu nevoie de mai multe informatii pentru cunoscatori va rog!
PS : acum caateva luni am mai luat un smarthone in 12 rate egale de pe site-ul altex, creditori fiind tot cei de la TBI Credit dar atunci n-am primit nici un card de credit sau chestii de genul.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

121X24>2800. Felicitari, buna achizitie. Zero dobinda, dar o sa iti iasa tie comisioanele pe nas.

| anonimg a răspuns:

Daca ratele sunt fixe, se afla si acea dobanda de care ei spun ca este 0%. Nu te ingrijora de asta, pentru ca asa se procedeaza in general.
(Dupa calculele mele, telefonul te va costa la final mai mult cu 104 lei decat pretul afisat in magazin de 2800. Dar este normal asta pentru ca nu se poate sa-l iei si in rate, plus munca documentelor, etc, si sa fie acelasi pret cu care l-ai cumpara direct cu banii in mana).
Cred ca poti sa platesti si fara card; dar cu siguranta numai magazinul si/sau TBI Credit iti va spune sigur.
Daca poti, renunta la card, pentru ca vei plati pentru acesta comision de administrare de care nu ti se va spune. In plus, vei fi ispitit sa te folosesti de banii de pe el.

| gratargratar a răspuns:

Nu o sa-ti ia dobanda daca au spus ca ai 0% dobanda. Nu mai stiu cum se platesc ratele astea, s-ar putea sa se plateasca depunand bani pe card, dar oricum ar fi - nu iti iau dobanda la rata numai daca intarzii cu plata.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Sunt cateva capcane:2800/24=116,67.Din start pica "dobanda zero". Folosirea cardului amintit presupune dobanzi si alte costuri ascunse.Fi atent la teapa, s-ar putea sa plangi mai tarziu.