| cls12 a întrebat:

Salutare!
Vreau să accesez un proiect cu fonduri europene nerambursabile, am 18 ani și sunt dornic să îmi deschid o afacere la țara…de ce acte am nevoie și ce condiții ar trebui să îndeplinesc să accesez la sigur proiectul?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici gasesti raspunsuri: https://bit.ly/3DdEPl9
Trebuie mai intai sa-ti faci o firma, sa ai un contabil/ă si apoi poti sa te gandesti ce acte trebuie.
Nu cred ca te vei descurca fara cvineva care sa te ajute, macar pentru inceput! Conditiile depind de fiecare proiect in parte. De exemplu baiatul meu, la prima accesare de fonduri (Startup), a trebuit sa nu aiba nimic pe numele lui, sa nu aiba pasari si animale (a accesat fonduri pentru legume). Apoi din banii obtinuti (40.000 Eu.) sa cumpere pamant si ceva scule si sa puna nu stiu cat la suta din plante, produse romanesti. Planul a fost pe 4 ani si a primit 10.000 Eu. in fiecare an. Intre timp putea sa acceseze un plan pentru avansati dar nu a mai facut-o pana anul asta. Acum si-a depus actele. Sa vedem!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt situri unde sunt descrise condițiile de accesare a fondurilor europene 2021-2021 și tipul de afaceri pertru care se acordă.
Din start, nu se dau pentru persoane fizice, ci doar pentru firme, care trebuie să îndeplinească anumite condiții de vechime, cifră de afaceri, etc. Proiectul trebuie întocmit de specialiști, ca să fie acceptat.

| cls12 explică (pentru sadrian46):

Și de unde pot să fac rost de specialiști?
Și cât m-ar costa?

| sadrian46 a răspuns (pentru cls12):

Dacă pui pe Google Search - Accesare fonduri europene -, găsești firme de consultanță care cu asta se ocupă.
Ai aici una din ele care în faza preliminară oferă o consultanță gratuită.
https://cepu.ro/......acerea-ta/

| dinaprilie a răspuns:

Tu de unul singur nu poti. Cauta firme care se ocupa special cu asa ceva. Ps: tine cont ca trebuie sa ai CE PUTIN 19% din suma pe care o accesezi ( considerand ca poti atrage finantare 100% eligibil ).

| Gnomzy a răspuns:

În completarea acestor două răspunsuri deja date, vin cu un video.
https://www.youtube.com/watch?v=E_RkndN5E3g