| AlexNdry a întrebat:

Salutare. Vreau sa imi deschid propria afacere, am teren ( casa plus gradina ) dar la sat. La 40 de km de Timisoara. Imi spuneti de ce acte am nevoie ce autorizatii? Multumesc

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pasul 0 este sa contactezi un contabil care sa te sfatuiasca fiecare pas.

In primul rand trebuie sa-ti inregistrezi afacerea ca persoana juridica, la Registrul Comertului. Acolo inscrii datele referitoare la viitoarea activitate, sediul, precum si administratorul firmei.
Pasul urmator este inregistrarea la ANAF.

Recomandarea mea este: sa incepi cu inchirierea sau vanzarea casei si terenului pentru firma, iar toate cheltuielile necesare infiintarii si dotarii sa dai imprumut firmei tale.

| baru a răspuns:

Depinde de afacere. Totul difera de la o activitate la alta.

| sierra1 a răspuns:

"sa imi deschid propria afacere" - detalii?

| Andreeush a răspuns:

Depinde în funcție de afacerea pe care vrei să o deschizi.