| Doctorbbtt1 a întrebat:

Salutate tuturor ce salariu primește un ospătar și un bucătar la început de carieră în țară la noi?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Minim pe economie.

| Violleta2022 a răspuns:

Salariul minim pe economie: 1400-1600 lei/luna.

| aADI a răspuns:

Salut, la 15 ani am lucrat prima oară, atunci salariul pe zi îmi era 60 lei pe zi. (Eram pe zile). La 16 ani am trecut pe contract și luam 1500 lei + ciubuc 1800 lei, de la 17 ani am luat 1900 lei salar plus ciubuc cam tot așa, la 18 ani tot așa, și acum la 19 iau 2.000 lei plus ciubuc bun. Precizez: lucrez la stațiune in orașul meu, la terasa și pe timp de vara 4 luni de zile, in 4 luni 4000 euro. Bafta, nu ți fie Rușine dacă lucrezi!

| Doctorbbtt1 explică (pentru aADI):

Dar este minunat, eu am facut școală de bucătar dar nu ezit sa lucrez si ca ospătar

| Boboc_Ion_1999 a răspuns:

120-170 lei