| anonim_4396 a întrebat:

Se pare ca mi-am luat si eu o teapa pe okazii.ro am avut la vanzare pe okazii un Samsung omnia de16gb. un user m-a contactat pe mess si mi-a propus un schimb cu un HTC wildfie s.
(mentionez ca am mai facut o tranzactie cu el i-am dat o tableta si el Samsung"ul) neam inteles noi sa ii trimit eu primul prin fan courier, am pus telefonul la sediu si am pus ca plata ramburs un colet HTC Wildfire.sii am spus sa verifice coletul l-am expediat si dupa 2zile ajunse la el el sia luat telefonul si a pus coletul lui numai ca curierul nu a mai verificaat daca este ce trebuia sa fie in coletu primit de la el. si mi-a ajuns mie apoi si cand l-am desfacut am gasit in el 2jafuri de telefoane o pereche de casti sonny ericsson si un pumn de servetele de masa.m-am intors inapoi la sediu la fan courier si i-am intrebat daca au verificat coletul pentru ca nu era ce trebuia sa fie..domnu de acolo mi-a spus simplu ca curierul nu a verificat coletul'; ce sa fac sa ma duc sa dau reclamatie la politie? am auzit ca daca ma duc sau nu e tot aia. la prima tranzactie si-a folosit un nume iar la a2a alt nume. am 15 ani..ma pot duce singur la politie? sau mai bine nu ma duc? astept raspunsuri...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impreuna cu un parinte du-te la politie si fa-i o plangere penala pentru inselaciune, indica ambele nume si adresele(daca s-a folosit de doua). Trebuia sa banuiesti ceva necurat fiindca a doua oara s-a folosit de alt nume. Inainte de a face plangerea ia legatura cu el si spune-i ca daca nu-ti trimite ce ti-a promis ii faci plangere penala. Succes si numai bine!

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Pustiule, servetelele alea erau ca sa iti stergi lacrimile cand o sa plangi.Pai o sa plangi pentru ca nu ai ce-i face, decat daca verifici adresa aia la fan curier si mergi la el si ii dai sa bea benzina si apoi ii dai fochappy(nu fa asta).
Stiu ca asta ti-au mai spus si altii, dar asa e, trebuia sa stai cuminte, tranzactiile se fac fata in fata.
Poti merge la politie cu toate datele aluia, dar nu stiu ce se rezolva.Telefonul era scump, poate merita, dar nu poti garanta ca fan curier te va apara, pentru ca si ei vor intra in bucluc pentru ca nu au verificat, iar pentru ca tu nu ai verificat de fata cu curierul, nu ai martor. Asta e.Nu iti fa griji, ai sa pierzi mai multe in viata, asta e un nimic.

| Okaziiro a răspuns:

Buna,
In primul rand iti reamintim ca serviciile Okazii.ro pot fi utilizate doar de catre persoane care au implinit 18 ani. Pentru a evita orice fel de probleme iti recomandam sa nu faci schimburi de produse cu persoane pe care nu le cunosti si in niciun caz in afara sistemului. Concret, in cazul tau, este necesar sa te prezinti la sectia de Politie de care apartii impreuna cu parintii si sa faci o reclamatie scrisa. Noi vom sta la dispozitia Politiei cu toate informatiile necesare imediat ce vom primi o solicitare scrisa in acest sens.

| Okaziiro a răspuns:

In plus, Okazii.ro pune la dispozitia utilizatorilor sai sistemul Garantia Okazii care asigura cumparatorilor returnarea costurilor pentru toate produsele cumparate de pe Okazii.ro care fac parte din acest program. Livrarea produselor din Garantia Okazii se face prin serviciile de curierat oferite de Cargus si FAN Courier, produsele fiind marcate in site cu simbolurile Garantiei Okazii.
De asemenea, in cazul in care esti vanzator, Garantia Okazii este cel mai sigur mod de a vinde online. In plus, ai o serie de beneficii care te ajuta sa vinzi mai mult si mai repede. Pentru mai multe detalii acceseaza http://ajutor.okazii.ro/vanzare/garantia-okazii.

| ImiPlacCartofii a răspuns:

Buna!
Practic poti sa-ti ceri drepturile, odata ce ai luat o teapa poti merge sa declari la politie.
Pa, pa.

| freud a răspuns:

Tepar okazii : PLOTUNA IONUT DORIN
User okazii: thegameionut1
Telefon: 0748381857 / 0746462262
Oras: Huedin/Cluj
Nu ridica coletele de la posta.