| Speranta12 a întrebat:

Se poate ca, roman fiind, sa-ti deschizi din Romania un cont bancar pe internet (de debit sau depozit la termen) la o banca straina din afara (din UE si SUA) si sa depozitezi banii acolo?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

La o banca "normala" NU POTI sa deschizi un cont fara sa fii fizic in filiala unei banci

motivul e foarte CLAR, daca esti Laura Codruta Kovesi si cineva iti fura toate datele (ca se poate la nivelul ala) apoi deschide un cont pe numele tau si apoi iti baga bani in el dupa care URLA SUS SI TARE CA UITE CE CORUPTA ESTI SI CE MITA IEI!
apoi politia se duce in banca respectiva si ii aresteza pe toti, pentru ca au facut un cont cuiva pe care nu l-au verificat ca e chiar persoana care a pretins ca este

in schimb la bancile din tari exotice, nu se pot duce autoritatile sa verifice si nu poti sa urlii ca cineva e corupt, pentru ca nu poti obtine nici o dovada

cam asta e ideea generala!

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai suficienti bani... dar de unde pana unde intrebarea? Sa nu crezi ca afara o sa ai comisioane mai mici sau ceva. Si la noi oricum ai depozitele pana la 100.000 EUR garantate. Daca vrei sa faci o miscare desteapta, iti investesti banii aia multi in crypto. In cam 10 luni e asteptat un nou boom. Bine, ideea ar fi sa investesti parti egale in cel putin 10-15 monede diferite care acum se tranzactioneaza jos. Cel putin una o sa aiba o crestere de vreo 3-500% daca nu chiar mai mult. Vezi cum a evoluat si BTC-ul in timp ca sa intelegi despre ce vorbesc aici mai bine.

| Speranta12 explică (pentru GabiDumitrescu):

Interesant. Dar eu intrebam asa sa aflu daca se poate face asa ceva din Romania. Adica daca un roman poate avea depozita bani la o banca straina prin internet si cum poate face asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Speranta12):

Teoretic, poti face asta cu un cont Revolut. Iti faci frumos contul, validezi identitatea, apoi cumperi cripto sau bagi bani in Revolut cit cuprinde. Bine, exista niste limite, dar practic scoti banii din tara. A, da, si acum iti dau si 50 RON cand iti faci contul! Da-mi un mesaj privat pentru ceva detalii.winking

| Bizon95 a răspuns:

Nu stie nimeni, WOW
sunt SIGUR ca se poate, la banci din tari din astea... exotice, cum ar fi Cayman Islands, si care conturi sunt mult mai greu de accesat de catre autoritatile ne-locale
dap, am vazut asta prin filme, DE MULTE, MULTE ORI, asa ca eu cred ca e adevarat si NU VAD DE CE NU AR FI ADEVARAT tongue

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Dar aici in UE n-am voie sa deschid din Romania pe net conturi la banci straine?

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Aaa, am inteles acum! Mersi fain!

Dar sa zicem ca merg intr-o tara din UE si fac un cont la sediul lor. Si apoi cat stau in Romania, ma mai pot folosi de contul ala la distanta?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Aia da, mai ales daca ai card si internet banking

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

La o banca "normala" NU POTI sa deschizi un cont fara sa fii fizic in filiala unei banci

motivul e foarte CLAR, daca esti Laura Codruta Kovesi si cineva iti fura toate datele (ca se poate la nivelul ala) apoi deschide un cont pe numele tau si apoi iti baga bani in el dupa care URLA SUS SI TARE CA UITE CE CORUPTA ESTI SI CE MITA IEI!
apoi politia se duce in banca respectiva si ii aresteza pe toti, pentru ca au facut un cont cuiva pe care nu l-au verificat ca e chiar persoana care a pretins ca este

in schimb la bancile din tari exotice, nu se pot duce autoritatile sa verifice si nu poti sa urlii ca cineva e corupt, pentru ca nu poti obtine nici o dovada

cam asta e ideea generala!