| OlgaKochamCie a întrebat:

Se poate sa iau un card (de platit pe internet) ca minor?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate doar impreuna cu parinte. Uite raspunsul bancii BT: http://bit.ly/34ql6wG Nu te lua dupa "suntserios". E chiar neserios. Eu l-am blocat sa nu-i mai primesc mesajele tampite.

| anonimg a răspuns (pentru Salontanul):

Deblochează oamenii. Dacă nu pentru ei, atunci pentru tine.

| Salontanul a răspuns (pentru anonimg):

Nu-i treaba ta.

| anonimg a răspuns (pentru Salontanul):

Îmi asum riscul de a fi blocat și de tine și de ceilalți. Dar eu militez pentru binele oamenilor. Știi că evreii aveau și ei obiceiul ca de sărbători să ofere grațiere unui făcător de rele. Toți oamenii greșesc; dar trebuie să li se ofere posibilitatea de a trăi frumos.

| anonimg a răspuns:

Numai dacă ai carte de identitate banca îți va face card.
Dar trebuie să alimentezi acest card (adică să pui bani pe el). Acesta este card de debit.

Pentru că banca nu îți oferă credit dacă nu ai un venit, ca să îți dea un card de credit și să poți să folosești cu împrumut din banii ei.
Acesta s-ar numi card de credit.

Ca și minor nu poți face orice fel de cumpărătură online. De exemplu nu poți cumpăra produse destinate exclusiv adulților.
La orice produs cumpărat, curierul îți va cere cartea de identitate. Altfel nu ți se va da produsul cumpărat.

| Salontanul a răspuns (pentru anonimg):

Cardul nu-l poate face fara un parinte. La curier este mai usor pentru ca pe el nu-l intereseaza ca esti minor. El isi duce marfa si ia banii pentru firma care-i revin si lui.

| RemmMember a răspuns:

Nu poti. trebuie sa fii adult

| suntserios a răspuns (pentru RemmMember):

Iauzi... Si cum se face ca bancile dau carduri de debit de la 14 ani?