| VasiDobie a întrebat:

Seara'! Cum se procedeaza la livrarea unei comenzi din alta tara, tot din U.E?
De exemplu, daca pe site-ul magazinului scrie ca produsul costa x euro si livrarea y euro, va trebui sa mai platesc altceva in afara acestor doua(produsul nu cred ca are mai mult de 1 kg), gen taxe de vama sau alte complicatii?
Multumesc + funda!

Răspuns Câştigător
| 1Q a răspuns:

Da in functie de cat este pretul produsului nu mai stiu exact era ceva de genu daca depaseste 15 dolari platesti nu stiu cati lei, dar in principiu nu sunt sume mare taxele vamale 20-30 de lei, daca comanzi ceva de 300 doalri in sus taxele pornesc de la 200 ron in sus

| VasiDobie explică (pentru 1Q):

Iar daca produsul ar costa, sa zicem, peste 15 dolari dar eu nu trebuie sa platesc nimic pentru ca este cadou/castigat la un concurs taxele tot se vor aplica?
Iar livrarea la domiciliu se va face doar prin posta sau pot opta pentru un curier?

| mihai69 a răspuns (pentru 1Q):

Zi zău că pentru livrări din UE se mai plătește ceva!
Poți să ne spui cumva și unde scrie chestia asta?
Mai citește Codul Vamal al României și pe urmă vorbește!

| 1Q a răspuns (pentru mihai69):

Tot se plateste, daca nu are taxe vamale tot trebuie sa platesti TVA, si indiferent ca e din UE, daca coletul depaseste o anumita suma ai de dat bani, asa ca mai informeaza-te si apoi corecteaza-i pe altii

| 1Q a răspuns (pentru VasiDobie):

Poti opta si pentru un curier care sa iti aduca coletul direct acasa, insa de obicei cu curierul este mai scump transportul, daca comanzi prin posta trebuie sa te duci tu sa il ridici de la vama,
dar nu stiu sa iti spun daca coletul e castigat, in principiu daca tu nu ai platit nimic pentru acel colet nu trebuie sa platesti nici taxe

| mihai69 a răspuns (pentru 1Q):

Atunci poți să-mi explici cum se face că, de câțiva ani încoace, nu am plătit nici zero virgulă un ban TVA pe tot ce am primit din UE, comandat prin eBay și Amazon (.de și.uk)?!?
Mărfurile respective cuprind TVA deja, și în interiorul UE nu se practică dubla taxare. Mai citește:
=====
Trimiterile postale provenite din statele membre ale Uniunii Europene nu necesita in mod normal formalitati vamale. Acestea vor fi supuse operatiunii de sortare la nivelul Biroului de Schimb International Bucuresti si vor fi distribuite la adresa inscrisa de expeditor pe trimitere.
====
Din regulile Poștei Române, partea de comisionariat vamal - http://goo.gl/B4vBUK
@gretta (care mă ignoră, dar nu poate să-mi interzică să îi arăt de fiecare dată când o zbârcește): Total greșit, în cazul (fericit) că trimiterea provine din UE. Vezi mai sus.

| 1Q a răspuns (pentru mihai69):

Nu stiu ce ai platit tu sau ce nu ai platit, eu am zis ca la anumite colete care depasesc o anumite suma fie ca sunt sau nu din UE platesti

| mihai69 a răspuns (pentru 1Q):

Tu chiar nu pricepi, nici nu citești, nici măcar când ți se prezintă documente oficiale, bazate pe legile în vigoare?!?

| 1Q a răspuns (pentru mihai69):

Am citit frate, da tu nu intelegi ca eu nu am zis ca e obligatoriu sa platesti ci doar la coletele care depasesc o anumita suma, mi-e prea lene sa caut pe net sa iti aratam tabelul cu pretul

| mihai69 a răspuns (pentru 1Q):

Ăla (cu taxare pentru valori peste o anumită sumă plus TVA) e valabil pentru *pachete extracomunitare*. Chiar te rog să cauți, poate atunci o să crezi că nu mă chinui degeaba să pun lucrurile la punct aici.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca produsul provine dintr-un magazin online dintr-o tara UE nu va trebui sa platesti taxe vamale, doar pretul si costul transportului.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca valoarea totala a produsului cumparat (incluzand si transportul) costa peste $100, atunci platetsi taxe vamale la intrarea in Romania.

| mihai69 a răspuns:

Dacă livrarea vine din UE, nu mai plătești absolut nimic.
Modul de livrare (poștă - mai ieftin / curier, ceva mai scump, dar ți-l aduce acasă) îl poți alege (dacă e disponibilă și altă modalitate în afara poștei normale) în momentul comenzii.
Felicitări pentru acordarea fundei celor care n-au habar!

| ALGator a răspuns:

In interiorul ue nu se plătesc taxe vamale.
Plata comenzii se face cu cardul de la banca ta românească.
Magazinul percepe suma în euro (sau valuta țării de ex gbp) iar banca te încarcă cu suma in lei, efectuând un schimb valutar la cursul pe care ți-l oferă ea, banca.
Cu alte cuvinte, nu sunt probleme mari.
E însă obligația ta sa te asiguri, așa cum poți, ca magazinul e serios.

| AtomiX a răspuns:

Taxele se aplica pentru colete ce vin din afara U.E, pentru cele din UE nu stiu sa existe asa ceva.

| HRemus a răspuns:

Pentru comanda din U.E. nu se platesc taxe vamale. Doar pentru cele din afara U.E. se platesc asa cum au scris ceilalti. Din cate stiu, deocamdata inca poti sa comanzi si din U.K... deocamdata...