| Mario871u a întrebat:

Sslut, sa imi explice si mie cineva va rog cum sta treaba cu investitul la bursa. De exemplu daca eu bag 50€ intr-un fond de investitii si actiunile cresc, suma banilor din cont cresc
Dar ii pot retrage? Adica sa ii pun pe card? Apoi sa ii scot? Stiu ca sunt riscuri mari de pierdere dar sunt curios daca bag de pe un card o suma si apoi creste, se poate pune pe card cu tot cu profit?
Multumes!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 50 de euro investment, profitul poate fii foarte mic, de 2-5 euro. Baiul e ste ca vor fii si cheltuieli adminstrative care la iti pot injumatatii banii, fiindca de multe ori este ceva de ordinul 25 euro pentru procesare.
Trebuie sa vezi foare clar unde investesti, in ce investesti, care sunt conditiile de procesare si conditiile de retragere.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii nu se pun și nu stau pe card. Nu știi ce înseamnă un card.
Dacă valoarea acțiunilor tale cresc, și le vinzi când prețul lor este mare, după ce le-ai vândut, poți face ce vrei cu acei bani. Dar dacă scad și nu mai cresc, ai niște acțiuni nu mai valorează 50 ci doar 40, dacă le vinzi acum ai pierdut 10 Euro. Și poți să le vinzi la prețul de 40 și vei avea 40 cu care poți face ce vrei.

| mihai69 a răspuns:

Da, poți retrage în orice moment și investiția, și eventualul profit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal ca vrei sa scoti banii. Dar lasa nu te complica ca nu e asa usor si nu e nici profitabil. Tu ar trebui sa vezi cam cat ai cumparat ca sa fie usor la taxe