| Orton35 a întrebat:

Stie cineva o firma care duce in Germania in agricultura sezonier sau oriunde in strainatate sa fie serioasa? Multumesc

1 răspuns:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Poti incerca la AJOFM in judetul tau. Aceasta este denumirea prescurtata a Agentiei Judetene de Ocupare a Fortei de Munca.

In oricare judet, ea se afla in orasul cu cei mai multi locuitori, adica orasul considerat muncipiu.

De exemplu, in Bihor, aceasta institutie - AJOFM - se afla in municipiul Oradea.

Eu stiu personal firma unui neamt get-beget din Germania, care ofera locuri de munca la ingrijire batrani la domiciliul acestora, dar se prefera femeile. Barbatii mai rar primesc de munca in acest domeniu.

Firma respectiva ofera contracte de munca nemtesti, 100% legale, in care toate darile se platesc statului german (adica impozitul pe profit, asigurarea de sanatate este tot germana, chiar si plata catre fondul de pensie este tot in Germania platita).

Daca sunteti interesat/a, puteti sa imi scrieti un mesaj si va voi raspunde in cel mai scurt timp posibil.