| TheDarkShadow a întrebat:

Stiti edituri care tiparesc carti si o trimit dupa si in librarii la vanzare?

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Orice editura cu care esti sub contract literar pe 1 sau mai multe volume se obliga sa-ti trimita volumele in librarii atata timp cat contractul scriitor-editor prevede acest lucru. Va exista un procent de aprox 60% din valoarea cartii care va fi ulterior impartit intre tine si editura, iarasi desigur in functie de contract si de bonusurile aferente. Unele edituri ofera onorarii mai mari si procente mai mici din incasari, altele onorarii mai mici dar procente mai mari.

| TheDarkShadow explică (pentru TheAce):

Mersitongue

| TheAce a răspuns (pentru TheDarkShadow):

N-ai pentru ce. Esti nedebutant nu?

| TheDarkShadow explică (pentru TheAce):

Da...de ce?

| TheAce a răspuns (pentru TheDarkShadow):

Eu petrec marea majoritate a timpului pe acest site incercand sa ajut viitorii scriitori/poeti/scenaristi/dramaturgi pentru a da practic inapoi la randul meu (si eu am fost ajutat cand a fost nevoie). Sa-i ajut cu sfaturi, critica, corectura, prefata, eventual cu gasirea unui contract, o lansare de carte si asa mai departe.

| TheAce a răspuns (pentru TheDarkShadow):

Oradeaheelchess e id-ul meu. cauta-ma

| TheDarkShadow explică (pentru TheAce):

Nice...mersibig grin