| Goldenbulle7 a întrebat:

Stiti pentru ce ar putea ajuta statul (cei de la APIA) fermierii sau agricultorii? Ma gandesc pe viitor sa imi cumpar un teren pentru a incepe o mica "afacere" personala, fie din agricultura, fie cu animale, insa nu stiu ce ar fi mai avantajos d.p.d.v. al ajutorului de la APIA (pentru ce ar oferi bani si ce suma).

1 răspuns:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca sa faci afaceri in agricultura trebuie sa locuiești la tara, sa cumperi zeci de hectare de teren, asta fie ca dorești sa devii fermier lucrând doar pământul, fie ferma de animale. Daca dorești sa crești animale primești ajutor APIA doar pentru animalele pentru care ai teren agricol aferent. Daca ai mai multe animale, pentru diferență de animale nu vei primi ajutor. Cei care cresc animale, pe cum cresc numărul lor asa trebuie sa crească si suprafața de teren agricol. Ai atâția bani sa începi acum o astfel de afacere?