| Flavianadx a întrebat:

Sunt bune afacerile astea de la mare cu mâncare? laughing autoserviri, prăjituri, baclava, porumb, înghețată, baruri etc. Au un adaos comercial 50-200% fata de Buc. Calitativ nu e vreo diferența, ca sa zici ca merita. Ma gandesc ca ies bani frumoși din nimicurile astea. Ce credeți?

Răspuns Câştigător
| Cristian226 a răspuns:

Depinde sunt terase pline ochi unde abia găsești o masa iar în altele bate vântul vezi doi oameni sau niciunul. La shaormerii și gogoși la fel unele au coada iar altele nu au niciun client. Nu toate afacerile de pe litoral au succes. Un prieten a deschis o gogoserie și ceva jocuri cu premii acum câțiva ani și a dat faliment la amândouă. Aici sunt și impozitele și taxele foarte mult. Mulți care au afaceri pe litoral își fac buletin aici ca să plătească mai puțin impozit. Dacă au buletin în alt județ sunt taxele mai mari. Sunt și afaceri care merg. Unii deschid și au succes ani de zile. Contează mult zona, calitatea produselor și mulți factori. Și în general pe litoral primii care au dreptul sa deschidă ceva sunt cei cu pile pe la primar sau rudele lor. De exemplu la mine fiul viceprimarului are afacere cu biciclete si are 23 de ani a închiriat teren la posta și a fost ajutat ca nu te duci singur la 23 de ani sa faci afaceri trebuie sa ai pile.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru unii sunt.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ies.

| johnnny123 a răspuns:

Mai trebuie sa iei in calcul si faptul ca trebuie sa obtii permisiunea sa vinzi pe litoral. Iar de regula permisiunea trebuie sa vina din doua locuri: si din partea legii, si din partea intereselor "particulare" care controleaza litoralul.

Ceea ce inseamna ca este posibil ca 50% din banii pe care ii faci sa se duca in alte buzunare, pentru ca "permisiunile" costa.

| SynapseNinja a răspuns:

Salut. Sunt student anul 2 la facultatea de economie și administrarea afacerilor, iar părerea mea e că acest tip de afacere, horeca la mare, este avantajos doar pe timp de sezon, când e vară si litoralul deschis. Pe timp de iarnă, vine mai puțină lume la mare, decât vara, și nu merită să ții deschis doar pentru câțiva eventuali clienți. Pe timp de vară faci bani frumoși, mai ales în plin sezon. Dar iarna te cam bati de muște.

| Flavianadx explică (pentru SynapseNinja):

Normal, ma refeream la activitatea din sezon.
In restul anului se poate tine închis sau se poate strânge cotețul cu totul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Flavianadx):

La ce evaziune se face pe litoral, nu e vorba doar ca adaosul e cu mult peste cit se practica in alte zone. Am lucrat pe litoral, stiu cum e treaba. Politia stie, isi ia partea, toti fac ciocul mic si portofelele grase. E ridicol de-a dreptul...

| CassiusAlexander a răspuns (pentru SynapseNinja):

Evident laughing Chiar nu era nevoie sa fii student la economie ca să iti dai seama de chestia asta laughing

| Flavianadx explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt mai mari taxele pe litoral? Sunt alte condiții de funcționare decât in Buc? De ce se lucrează cu șpăgi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Flavianadx):

Nu sunt mai mari, dar e raiul evazionistilor. Daca poti sa nu platesti la stat si sa fii magar, de ce sa fii corect?