| SideBySide11111 a întrebat:

Sunt oarecum recent absolvent si imi caut de munca. Am gasit o oferta destul de interesanta dar este un contract de colaborare. Imi poate explica cineva ce este contractul de colaborare? Care sunt avantajele/dezavantajele?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de colaborare este un contract incheiat intre persoana juridica si persoana fizica in cadrul caruia persoana fizica presteaza serviciile cerute de persoana juridica contra unui pret.
Dezavantajele sunt ca persoana fizica primeste o suma din care trebuie sa-si plateasca toate darile catre stat (contributiile la sanatate, la pensie si impozitul pe venit), trebuie sa declare venitul la ANAF si sa se ocupe de hartogarie, de asemenea colaborarea poate avea intreruperi.
Singurul avantaj este ca persoana fizica nu trebuie sa respecte un program regulat de munca si posibil sa nu mearga la firma/organul/institutia cu care a incheiat contractul.

| Violleta2022 a răspuns:

Absolvent de ce?
De: scoala generala, de profesionala, liceu, facultate, postliceala, masterat, doctorat samd...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când spune contract de colaborare nu te angajează. Te invită să faci ceva, și te plătește doar dacă ai făcut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E mai simplu pentru ambele parti sa inceteze contractul de colaborare, si posibil ca o parte din impozite sa fie cazul sa le platesti tu.