| PetruZMihai a întrebat:

Știe cineva cum pot plati o rată la Banca Transilvania online, cu cardul?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Doar daca ai internet banking (BT 24 ii zice) de la ei. 1 leu pe luna. Daca ai contul la alta banca si vrei sa platesti la BT tot asa. Faci internet banking la banca ta si platesti intr-un IBAN la BT.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți plăti cu cardul, de pe card.
Dacă ai un card la BT, ai și un cont. Contul, dacă ai datele lui, și trebuie să le ai, că e contul tău, cu ele faci așa.
Intri pe situl băncii, intri în contul tău. Descarci aplicația BT online banking.
De pe ea, inițiezi tranzacția și plătești rata.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu trebuie sa aiba cont la BT ca sa poata plati. Eu platesc la BT de pe cont BCR.

| sadrian46 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dacă are card BT, are și cont BT. Orice card este atașat unui cont.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar rata nu o plateste in contul lui. Trebuie sa stie contul in care depune banii pentru plata ratei.
Eu am cont pentru cardul de debit, cont pentru cardul de credit si cont pentru imprumut. Sunt diferite. Doar daca are internet banking ii apar in toate conturile pe care le are la banca respectiva. Si daca le-a incadrat in platforma internet banking cand le-a facut.
Eu platesc totul de pe internet banking si am conturi la doua banci: rate, telefoane, intretinere, impozite, taxe, ANAF, gaz, electricitate (in 3 locuri). Deci ma pricep cat de cat.

| sadrian46 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai dreptate așa este.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sadrian46):

Scuze, ai dreptate: are cont, dar nu poate plati din el daca nu are internet banking.

| sadrian46 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Este aplicație care se instalează. Nu mai știu dacă e gratuită sau nu, am și eu și pe BT.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sadrian46):

Are 3 lei comision lunar.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie sa stii doar codul IBAN unde trebuie sa platesti. Trebuie sa fie trecut pe vreo cchitanta cu care ai platit. Daca nu, da telefon si le spui ca vrei sa platesti si nu stii codul IBAN si o sa-ti spuna ce sa faci. Sau sa stii contul.
Dar trebuie sa ai cont deschis la banca ta. Se deschide usor.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Comisionul intre banci este de 3, 51 lei.

| JicaContra a răspuns:

De ce nu dai tu televon la BT si intrebi
sunt sigur ca vor fi mult mai mult decat PREAfeciriti sa te rezolve, dat fiind faptul ca vrei sa... PLATESTI, adica sa le dai bani lor (indiferent de motive, bancile IUBESC asta)

| PetruZMihai explică:

I-am sunat și am așteptat in jur de 40 de minute la telefon degeaba