| deeadrg06 a întrebat:

Tinand cont de situatia actuala a lipsei locurilor de munca, doresc sa imi deschid o afacere personala. Mentionez ca sunt din Craiova! In momentul de fata nu dispun de bani proprii si as dori sa accesez niste fonduri, fie ele europene sau cele alocate pentru SRL-D. Cam ce ar trebui sa fac (care sunt pasii de urmat, cui sa ma adresez) si ce afacere ar trebui sa deschid. Nu doresc sa ma imbogatesc peste noapte, ci sa imi furnizeze mie un loc de munca si altor persoane. Ma adresez aci deoarece am tot cautat raspuns la aceste intrebari la n persoane si nimic...Va rog insistent sa imi raspundeti doar daca sunteti in masura sa imi dati sfaturi, nu doar de dragul de a comenta. Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Razvanp69 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti ce fel de firma vrei S.R.L.(societate cu raspundere limitata) sau S.A.(societate pe actiuni), faci un studiu de piata, iar apoi trebuie sa iti faci urmatoarele : un capital social ( S.A. are un capital de peste 90.000 lei echivalentul a 25.000 euro ), obiectivele pe care vrei sa le indeplinesti si cel mai important un grup tinta (adica cam caror persoane te-ai adresa). Firma trebuie amplasata intr-o zona usor de gasit de preferabil mai prin centrul orasului si sa nu fie ascunsa printre blocuri sau stradute. Am uitat sa mentionez ca societatea cu raspundere limitata (SRL) ai un numar de asociati maxim de 50 de persoane, iar capitalul prorpiu nu poate fi mai mic de 200 lei, Obiectul de activitate al firmei se va stabili in functie de codul CAEN.

| passarisMB a răspuns:

Sti cum o iei tu acum? hai sa ma apuc sa-mi fac propria afacere dar, mentionez "dar" nu am fonduri nici personale nici europene sau orice altceva, nu am idee ce vreau sa fac, nu stiu cum se pregateste un proiect pentru a accesa fonduri DAR vreau sa ma fac patron.
Nu-i tocmai potrivit.mai bine stai gandeste-te la ce ai putea face si cam in ce domeniu te-ai descurca mai bine, invata sa faci un proiect pentru fonduri de pe site-urile oficiale dar mai inainte de toate trebuie sa-ti deschizi si o firma si dupa aceea fondurile si ar mai fi multe. daca-ti doresti cu adevarat poate poti realiza ce-ti doresti.pana atunci multa bafta!

| ooolifeoolol a răspuns:

Gasesti pe net o carte care iti explica pas cu pas cum sta cu fondurile europeme, o gasesti si prin librarii.
Cred ca merita sa investesti daca esti serios interesat http://www.librarie.net/categorie/1625/carti/fonduri-europene

| Bijutierul1 a răspuns:

Craiova... incearca sa faci o afacere care sa nu se limiteze doar la zona mentionata mai sus, probabil ca un "site" gen magazin pe net. ti-ar da posibilitatea sa atragi clienti si din alte zone. Poti sa faci un "site " cu produse pe care la intermediezi! adica nu trebuie sa ai banii tai..cu fondurile mai greu...se dau numai la cei cu bani din pacate ..nu mi-ai spus ce specializare ai?

| silvius162003 a răspuns:

Salut,

http://www.forbes.ro/Pe-val-chiar-si-in-criza_0_5981.html

Iti poti incepe propria afacere Amway!
http://www.amway.ro/

Pentru mai multe detalii despe planul de afaceri si produse putem discuta pe skype: silviu_office (doar daca esti interesat!)