| Gabigeebyyy a întrebat:

Tocmai ce m-am mutat de la un apartament la marginea orasului in centru.
Mobila a ramas toata acolo(am cumparat alta pentru noua locuinta). Au ramas si usile, perdelele, covoarele, masina de spalat si un televizor mai vechi.
Daca il inchiriez cum ar trebui sa procedez? Nu vreau ca noii chiriasi sa imi strice mobila, sa sparga din greseala ceva sau mai stiu eu ce. Vreau doar sa am o sursa de venit in plus, fara a face un efort sau a avea un stres.
A mai inchiriat cineva apartamente de aici? M-ati putea sfatui va rog?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum sti si nu poti preveni unele distrugeri.
Ca anexa la contractul de inchiriere vei intocmi un proces-verbal cu tot mobilierul si starea in care se afla iar in contract vei prevedea sa ti le predea cam in aceeasi stare la sfarsitul perioadei de inchiriere. Vei stabili sa-ti fie data o garantie, de obicei o suma care sa acopere chiria pe o luna si costul tuturor utilitatilor pe aceeasi perioada. Ai dreptul sa vizitezi periodic apartamentul, in prezenta chiriasului, pentru a vedea starea acestuia, de regula o data pe luna, poti prevedea si aceasta in contract.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu vei reusi. Chiriasii vor murdari, rupe distruge. Am cazuri de prieteni la mine pe scara. Au sfarsit prin a vinde pentru ca nu mai rezistau cu chiriasii. Ei au luat o suma in avans in valoare de chirie+cheltuielile pe o luna (intretinere, curent, gaz, etc). Adica daca avea chiria 150 de Euro, cheltuielile de la asociatie 100 de Euro (valoarea in lei), curentul 20 Euro ( in medie), gazul la fel si cablu de internet + TV tot 20 Euro, etc, au luat, sa zicem, 400 Euro avans si chiria pe prima luna. Conditia a fost ca la sfrasitul perioadei sa se returneze cei 400 de Euro si daca sunt probleme sa se aplice penalitati la acesta suma. Ideea este ca unul a avut contract si in contract au stabilit ca lunar, la o anumita data va fi controlat apartamentul de stapan. Atentie! N-ai voie sa intri in locuinta fara acordul chiriasilor, pe perioada contractului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Le iei garanție inainte. Insa oricât de binevoitori ar fi chiriașii mobila se uzeaza nu ai ce sa faci.