| geeeorgiannnaaa a întrebat:

Trebuie sa îmi trimită mama niște bani pe card, ea fiind in alta țara, doar ca am cardul de câteva zile, am trimis mesaj pentru a primi codul cu ultimele 6 cifre de pe card și ultimele 4 din CNP azi dimineața la BCR fiindcă acolo mi-am făcut cardul, însă nu am primit niciun PIN pentru card. As vrea sa știu dacă ii dau IBANul mamei mele sa-mi pună bani pe card, ii voi primi sau n-o sa am niciun ban pe card?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Normal că o să primești banii. Aceștia se virează în cont (cel al cărui IBAN îl comunici), nu pe card. Cardul e doar un instrument de plată.
Și pin-ul ar fi trebuit să-l primești odată cu cardul, în același plic. Și ca să-l poți folosi, trebuie activat (băgat într-un ATM al băncii).

| MValentin a răspuns:

Daca ii dai ibanul si swiftul (vezi pe contract de exemplu swiftul la BRD este BRDEROBU sau ceva de genul) si ibanul e ceva gen ROBRDxxx, dar da iti întra fara problema, nu contează pinul