| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa-mi deschid cont bancar ..este prima data cand deschid cont de acest gen si am doar o mica nelamurire si nu gasesc detalii despre asta ..bn oricum pot intreba la banca asta da nu am rabdare o sapt, vreau sa stiu straight face.
la uin cont bancar curent la care leg un card de el, depozitez o suma de bani in cont putin prea mare sa poata fi pusa direct pe card.
trebuie sa transfer bani pe card personal sau se face automat (normal as dori automat) ex: cumpar ceva cu cardul bani se iau automat din cont? si nu este problema cardul este gol si trebuie sa transfer banii din cont pe card... detalii despre asta?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In plus la un depozit bancar pe card nu ti se acorda dobanda.

| onasis1961 a răspuns:

Asta se aranjaza la deschiderea contului.

| CataC a răspuns:

Salut
Pornesti din start cu conceptia gresita.
Nu exista conturi separate (cont si card), este un singur cont, la care atasezi un card.
Fie ca depui, fie ca primesti, banii intra in cont. Cand retragi de la bancomat sau platesti cu cardul, banii se iau din cont.
Cardul este doar o bucata de plastic care-ti permite sa accesezi contul, banii stau doar in cont, nu pe card.
Bafta
P.S. Daca ai sub 26 de ani fugi la ING, au comisioane gratis la retragere, la plati online si la multe altele. Intri in regim normal de plata cand implinesti 26

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai_Razvan_1995 a răspuns:

Depinde de ce Banca te folosesti. Fiecare cu regulile lui! Eu cel putin pot sa iti spun ca suma unui cont bancar de 300 lei este totalul acelui cont. Ce ai in banca ai si pe card. Nu ai cum sa ai in banca multi bani si pe card ai o suma limitata, asta doar daca vrei tu sa limitezi suma pentru ca, sotia sa nu consume mai mult decat trebuie. laughing Succes.

| franko21 a răspuns:

Treaba e ca tu ai banii in cont iar cardul e doar ca sa poti scoate banii prin bancomat oriunde, si sa nu fii nevoit sa vii la banca respectiva ca sa.ti verifici contul sau sa.ti scoti bani.