| Feyenooord666666 a întrebat:

Trecerea plăţii CAS şi CASS în sarcina angajatului, asta va fi de bine sau de rau?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Daca in contractul de munca este prevazut salariul brut la angajare, patronul nu poate scadea salariul. Daca, insa, in contractul de munca este prevazut salariul net, patronul poate zice: "plateste tu contributiile" si pe loc te-ai ars de o gramada de bani. Aici este o scapare ca poti sa-ti dai in judecata angajatorul pentru trecerea salariului net. Codul muncii spune ca in CIM se trec salariile de baza, sporurile etc. Mai este si ceva ordin de ministru care specifica faptul ca este obligatoriu sa se treaca salariul brut.