| LanguageMaster a întrebat:

Un afacerist zgârcit care nu se atinge de banii companiei, are puțini bani în conturi, dar are o companie cu cifră anuală de afaceri de zeci de milioane de euro este considerat milionar?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In mod normal da.
O companie cu cifra de afaceri de câteva zeci de milioane valorează la rândul ei milioane, chiar daca din anumite motive nu obține un profit uriaș sau nu are multi bani in conturi.
Exista bineînțeles si excepții, de exemplu firma poate avea vânzări mari dar neincasate sau credite uriașe greșit utilizate.
Opinia ca ești milionar doar daca ai profit de milioane nu este corecta, după părerea mea. Un simplu contraexemplu il constituie o firma care a investit masiv in dezvoltare, astfel si-a diminuat profitul si a golit conturile, in schimb valoarea companiei a crescut.
Sunt foarte multi factori de cuantificat, de aceea evaluarea afacerilor nu este o meserie care poate fi făcută de oricine.

Bula
| Bula a răspuns:

Averea nu consta doar din banii din conturi, ci si din valorile investite.
Acel afacerist are in avere SI cota sa de proprietate din companie, adica din valoarea lui.
Banii in conturile proprii pot fi atat din dividende din companie, cat si din alte surse.

E ca si cum sa fii proprietarul unui palat mare, dar in portofel ai doar o mica suma in cash.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți sa ai cifra de afaceri de 20 de milioane de euro dacă profitul e 50000 degeaba. Ești milionar când ai profit de milioane de euro nu cifra de afaceri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca are o cifra de afacere de ordinul zecilor de mil de euro pe an, si nu face profit, inseamna ca face ceva gresit.