| andreidragon a întrebat:

Un prieten de familie mi-a trimis niste bani din Spania prin western vineri seara, am primit confirmarea pe mail instant si codul tot online pe email. in email scrie ca vin in 24 de ore Ei bine am fost astazi Luni la banca si mi-au spus ca nu am niciun euro de primit. Ce sa se fi intamplat? se intampla sa intarzie?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Prin serviciul on-line, costa in jur de 20 euro la 100.

13 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca ar fi fost pusi, banii ar fi ajuns in cateva minute.Reia legatura cu expeditorul, poate a trimis postal...

| andreidragon explică (pentru Danut_Popa_1961):

Cum adica postal? mi-a trimis prin western union mi-a dat email cu emailul de la western union unde scria codul MCTN, l-am intrebat este prieten foarte bun de familie ..imi trimite bani pentru familia lui mai mult ..si a pus banii, mi-a spus o fata de la banca ca este posibil sa ii fi trimis cu comision redus sa vina in 5 zile.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru andreidragon):

Da,ii putea trimite in sistem,,on-line,,si ai fi putut sa-i ridici dupa cateva minute,sau poate, pentru a plati un comision mult mai mic, in regim postal, adica sa ajunga odata cu cotorul de la cuponul de expediere, odata cu coletaria.Sigur a adoptat acest sistem, prin care banii v-or ajunge in 5-7 zile.

| andreidragon explică (pentru Danut_Popa_1961):

La 700 de euro a platit comision 40? e putin?

| andreidragon explică (pentru andreidragon):

Am citit pe net ca pentru 700 de euro e comisionu normal

| andreidragon explică (pentru Danut_Popa_1961):

Iti multumesc pentru raspunsuri m-ai linistit. o seara frumoasa

| andreidragon explică (pentru Danut_Popa_1961):

Da dar cand verific cu codul pe site imi zice ca nu e nimic ..nu ar trebui sa imi spuna ca banii sunt pe drum?

| andreidragon explică (pentru Danut_Popa_1961):

Sau daca verific online imi apare doar cand sunt ready to pick nu?

| andreidragon explică (pentru Danut_Popa_1961):

Ati mai transferat pana acum?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru andreidragon):

Prin serviciul on-line, costa in jur de 20 euro la 100.

| costan a răspuns:

Ai mai pus odata intrebarea aceasta de ce nu citesti raspunsurile de la prima ta intrebare!

| andreidragon explică (pentru costan):

Pai am scris gresit bossule cu transport maritim

| IonutDX a răspuns:

Esti sigur ca au fost trimisi?

Pe viitor ia in considerare varianta asta, propusa unei persoane care vrea sa transfere bani din Grecia in Romania.

Cont bancar in gr
cont bancar in ro

transfer bancar Grecia -> ro

SAU

card de debit atasat unui cont curent la o banca gr, in contul respectiv se vor pune numai sumele destinate persoanei din ro

In UE exista un sistem de tranfer bancar care presupune comisionae 0 pentru transferurile intracomunitare!

edit: e vorba de SEPA
https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area

Asta inseamna ca transferul gr->ro e gratis, retragerea de numerar la ghiseul bancii se comisioneaza, retragere de la bancomat (unele banci aveau comision 0% BT), plata cu cardul comision 0%

| andreidragon explică:

Va rog am nevoie de voi, sunt disperat exista posibilitatea sa vina in 5 zile?