| troleibuz a întrebat:

Un SRL abia infiintat, care nu a generat niciun profit in cele 2 luni de functionare, plateste vreo taxa pe data de 25 ianuarie? Intrebare doar pentru antreprenori

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul pe profit, daca exista, se plateste in anul urmator generarii profitului.
In fiecare luna se platesc contributiile la CAS, CASS si somaj, pentru angajatii care lucreaza la firma, in luna urmatoare celei pentru care s-au platit salarii.

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Taxele se platesc sub forma de impozit pe profit domnule antreprenor.

| troleibuz explică (pentru Frank51):

Nu sunt antreprenor.

| Irinelp a răspuns:

În primul an de la înființare nu se plătește taxe și impozite, se plătește începând cu al doilea an și tot atunci se plătește și pentru primul an.