| Mogiojojo a întrebat:

Unde as putea sa imi duc colierul de aur ca sa iau cat mai mult? Casele de amanet platesc diferit sau aproximativ acelasi pret?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aurul se poate vinde mai bine la o persoana care apreciaza si valoarea suplimentara (estetica, artistica, vechimea) si este dispusa sa plateasca pentru acestia suplimentar.

Cel mai putin primesti la case de amanet si la bisnitari de ocazie.
La o bijuterie poate primesti mai mult, ei iti si verifica calitatea aurului si estimeaza valoarea gratuit.
Bancile cumpara aur doar daca are continut de aur "standard": de 14, 22 sau 24 karate.

| Mogiojojo explică (pentru Bula):

18 k nu e considerat 'standard'?

| Bula a răspuns (pentru Mogiojojo):

La noi in tara nu, dar totusi poate unele cumpara si de 18 k.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cel mai des este cel de 14, gasit la noi.
Apoi cel de 18, apoi cel de 24.
De regula prin 80 90 asa, aurul se gasea cel mai des la 18k 24, acum mai mult de 14.
E pacat totusi, zic eu,
Eu zic sa il pastrezi, pentru ca e cheita ta in caz de ai o urgenta adevara, si ai nevoie de bani si nu poti face rost.
Si atunci doar la amanet. Sa il scoti inapoi.
Mi-e rusine sa zic ca si eu cand era mic, mai bagam la amanet, pentru ca nu aveam bani cand voiam eu.
Erau salariile 700 ron pe vremea aia.
Ce puteai sa iti iei,.
Cu 200 ron iti luai un cos de mancare, daca mai si fumai, aia era.
Mancare, tigari, sucuri, si dulciuri.
Si iesit in oras.
Cat sa tragi de 700 ron intr-o luna? laughing

| Andreeush a răspuns:

La casele de amanet sunt cam aceleași prețuri.

| andismecheru112 a răspuns (pentru Andreeush):

Nu, deoarece la banca sunt seife mari, securitate, etc...Iar la amanet ca la magazin, in chesti dinacelea de tin banii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cate grame are, ce karate are auru.
Cate grame are? si ce karate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am un lantisor, de vreo 10 -12 grame, luat prin 2008 cred. Cand era gramu 60 ron. nu l-am dat jos de atunci decat maxim 2 ori.
Ma mir cum nu l-am pierdut pana acum, si nu m-as desparti de el deloc.
Nu ma simt bine daca nu il simt la gat.
Afacere nu? ca acum e 100 si ceva de ron.
Auru e bun sa investesti in el
Si e pacat sa vinzi aurul.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca e pacat dar am nevoie urgenta de niste bani. Lantu e de 18 k nu stiu exact gramajul da pot sa iti spun ca e un lant subtirel, standard (nici foarte subtire). Nu am idee cate grame poate sa aiba.

| Mihai4455 a răspuns:

La gunoilaughing)))

| andismecheru112 a răspuns:

La banca ar fi cel mai bine deoarece la casele de amanet iti dau 95/100 iar banca 100/100.Ar valora ceva un colier de aur.

| Mogiojojo explică (pentru andismecheru112):

Cam la ce banca accepta aur?