| newaccountbye a întrebat:

Unde e mai greu? La FACULTATEA DE MEDICINĂ SAU LA FACULTATEA DE DREPT? Am nevoie de sfaturi, va rog! Voi unde considerați ca este mai bine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la drept. La Unibuc. Impreuna cu Facultatea de Drept de la UBB sunt cele mai bune si grele facultati. Am prieteni si la medicina, dar hai sa iti spun cum vad eu lucrurile.
Oricum ar fi, orice profesor ti-ar spune ca nu trebuie sa tocesti la drept, nu e asa. Trebuie, macar putin. Sigur, dupa trebuie sa faci rationamente complexe cu informatia respectiva, analogii intre mai multe articole si asa mai departe. Totusi, parerea mea e ca se incepe cu un volum mai mic de invatat la drept, dar creste brusc in anul 2, iar anul 3 e cel mai greu.
Un aspect important e ca admiterile in profesii sunt mult mai grele in domeniul juridic. Din ce imi spuneau prietenii de la medicina, ei au cam 700-1000 de pagini pentru rezidentiat.
Pentru INM/Barou cantitatea de invatat e mult mai mare: variaza intre vreo 5000 si 10000 de pagini, in functie de cursurile pe care le studiezi.

| newaccountbye explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| newaccountbye explică (pentru anonim_4396):

Aveți pagina de Instagram ca sa va pot întreba mai multe, dacă se poate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru newaccountbye):

Nu, nu am. happy
Si asta pentru ca imi consuma mult timp de la invatat. Dar acum nu toata lumea e ca si mine. Unii sunt, dar invata mai mult si au rezultate mai bune. Sunt altii care sunt foarte destepti si nu trebuie sa stea foarte mult sa retina. Depinde de fiecare. Am colegi care stau foarte mult sa invete zilnic si au media peste 9.50. Am colegi care sunt reprezentanti ai studentilor, sunt in asociatii, dar au media aproape 10. Eu invat in timpul semestrului cam o medie de 5-6 ore pe zi, fara cursuri si seminare. In sesiune, de cand am inceput sa invat mai mult, stau cam 8-10 ore pe zi pentru o materie grea. Poti sa imi dai mesaj aici daca mai vrei sa iti spun una-alta.

| newaccountbye explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult!

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna! Normal că e mult mai greu la medicina.Defapt Facultatea de Medicină e cea mai grea facultate din toate, nu degeaba se face 6 ani +după se face rezidențiat.
Facultatea de Drept evnai ușoară clar dar la toate facultățile trebuie să înveți, oricum.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric "Medicina" este cea mai grea facultate de pe pamant, trebuind sa studiezi 6 ani de facultate si 4 ani de rezidentiat, ca sa ajungi medic.

La Drept este de tocit legi, numai 4 ani si apoi munca voluntara pe la alti notari sau avocati, daca ai marele noroc sa-ti gasesti ceva de munca, fiindca 90% din cei care termina dreptul nu gasesc de munca si ajung vanzatori prin piete si magazinase de cartier.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La medicină este mai greu. Mai bine, depinde de ce vrei să faci cu viața ta.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu ma pronunt la Drept ca nu stil. Dar la Medicina da, e mult de invatat. Si da, si daca iti place o sa ai momente in care vrei sa iei o pauza.
În orice caz mergi unde iti place. Medicina e grea și pentru cei pasionați, dar pentru cei care o fac doar așa din obligație e o adevarata povara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vei primi un raspuns universal valabil, adevarat si obiectiv. Depinde pe cine intrebi. Ar fi indicat sa ti raspunda cineva care a facut ambele facultati...
E greu la ambele daca nu ai inclinare spre domeniu, e usor la ambele daca ai inclinare, pasiune, dorinta etc.