| Juju a întrebat:

Unde și în calitate de ce persoană aș putea lucra pentru vacanța de vară, am 15 ani?

1 răspuns:
| Iunicu a răspuns:

Vârsta minimă de la care poate fi angajat minorul este de 16 ani;
este permisă angajarea adolescenților cu vârsta de minim 15 ani, dar numai cu acordul părinților sau al tutorelui legal, conform articolului 49 din Constituția României;
încadrarea în muncă a persoanelor cu vârsta de sub 15 ani este interzisă;
retragerea acordului părinților sau al reprezentanților legali în cazul minorilor de 15 ani, până la împlinirea vârstei de 16 ani, are ca urmare încetarea de drept a contractului;
minorii care au împlinit 16 ani nu au nevoie de acordul părinților sau al tutorelui;
adolescenții sunt încadrați în baza unui contract de muncă individual;
durata zilei de lucru este de maximum șase ore şi de cel mult 30 de ore pe săptămână;
minorii nu pot face munci periculoase, improprii vârstei sau abilităților lor fizice, nu pot munci noaptea;
salariul trebuie să fie cel puțin cel minim pe economie, în condițiile a maximum 30 de ore de muncă pe săptămână.