| Necun0sScuT a întrebat:

Urgent! Parintii mei au lucrat in Italia timp de 10 ani si acum vor sa plece sa lucreze in Elvetia. Nu au cetatenie Italiana. Trebuie neaparat sa isi faca pasaport sau pot sa treaca granita doar cu buletinul romanesc? Funda (normal).

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

" Începând cu data de 1 iunie 2009, conform Acordului de liberă circulaţie UE – Elveţia, cetăţenii români nu au nevoie de viză.

Intrarea în Elveţia este permisă cu paşaportul sau cartea de identitate valabile." --- vezi sursa : http://www.mae.ro/travel-conditions/3692

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Pasaport, obligatoriu.
Elvetia nu face parte din spatiul Uniunii Europene, deci nu merge doar cu buletinul.

| alessia5158 a răspuns (pentru antimulte):

Dai informatii neconforme --- documenteaza-te intai!

| midal a răspuns:

Condiţii de intrare şi regim de şedere

Începând cu data de 1 iunie 2009, conform Acordului de liberă circulaţie UE – Elveţia, cetăţenii români nu au nevoie de viză.
Intrarea în Elveţia este permisă cu paşaportul sau cartea de identitate valabile.
Pot beneficia de libera circulaţie în Confederaţia Elveţiană:
cetăţenii români care au un contract de muncă valabil cu un angajator elveţian, sau desfăşoară activităţi lucrative independente;
cetăţenii români care pot demonstra că posedă suficiente resurse financiare pentru a se întreţine în Elveţia.
La intrarea în Elveţia, autorităţile de frontieră pot verifica documentele care justifică scopul declarat al călătoriei. După caz, acestea pot solicita:
Prezentarea biletelor de călătorie
Dovada rezervării cazării la hotel
Dovada deţinerii unei sume suficiente de bani – în cash şi cărţi de credit – pentru întreţinerea pe perioada şederii în Elveţia
Alte documente doveditoare ale scopului declarat al călătoriei
Dacă doriţi să rămâneţi în Elveţia mai mult de 3 luni, aveţi nevoie de o autorizaţie de şedere care este eliberată de autoritatea locală competentă. Nu omiteţi faptul că, în această situaţie, trebuie să vă anunţaţi şederea în Elveţia la autorităţile cantonale în termen de cel mult 40 de zile calendaristice.
În conformitate cu legislaţia locală în vigoare, cele 26 cantoane ale Confederaţiei Elveţiene reprezintă autorităţile competente în materia acordării de permise de şedere pentru cetăţenii străini. Astfel, fiecare autoritate cantonală de migraţie este competentă în ceea ce priveşte controlul populaţiei străine pe teritoriul său. Numai în anumite cazuri este nevoie de avizul Oficiului Federal de Migraţie (ODM).