| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. Am o intrebare, unde as putea sa dau monede vechi? E vorba de 1500 de bucati monede rusesti, cateva bucati sunt din anii 1889-1890 si cateva de 1943. Restul incepand cu anii 1945-1991.
Am inteles ca se poate face bani buni cu ele, intrebarea e unde cum si la cine?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe orice site de vanzari. Sunt si pagini specializate dar cred ca esti din Moldova si este mai greu de gasit acolo!

| Dismally a răspuns:

Poti face bani buni doar daca ai piese rare, valoroase si pastrate in bune conditii. Nu te lua dupa anul de pe moneda, daca este veche nu inseamna ca este si valoroasa, spre exemplu:
- moneda 50 Bani 1910 (argint) gasesti si cu 15 lei
- moneda 2 lei 1952 (aluminu) poate valora 4000 lei
Poti sa le vinzi pe site-uri cu anunturi sau pe grupurile de specialitate de pe Facebook.

| Bizon95 a răspuns:

NU STIU
iar daca nu iti raspunde nimeni, iti spun ce as face eu in locul tau:

as lua numarul de la primul muzeu, INDIFERENT DE DOMENIU si as da un telefon si as intreba, chiar daca nu stie o iota de numismatica tot te indreapta catre cineva care stie... cu atat mai mult as cauta chiar un muzeu care se ocupa cu numismaticawinking