| Bogdy2k a întrebat:

Va salut, am o problema. Am vorbit cu cineva azi, care doreste sa cumpere un produs de la mine, a spus ca imi ofera plata prin paypal. Ok, mi-am facut cont pe paypal am adaugat cardul (MasterCard), dar aici intervine problema. El a spus ca mi-a facut plata dar in contul meu PayPal imi arata 0. Normal eu acum ar trebui sa trimit coletul dar de unde stiu eu ca mai intra banii?

5 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna! In momentul in care el iti face transferul banii iti vor aparea in cont in cateva minute si vei primi si un mail pe adresa de mail pe care ai folosit-o la crearea contului. Cardul MasterCard...alta problema. Doar cu Visa de la ING poti retrage bani din paypal. Eu am avut la BRD si BT si nu a mers, din cate am inteles ar merge ING-ul si Alpha Bank sa retragi banii din paypal. De ING stiu sigur ca il am, in rest nu m-a interesat prea tare la care ar mai merge.
Alta problema: ai grija pentru ca e destul de posibil ca paypalul sa iti ceara diverse formalitati cum ar fi copii de pe facturi pe numele tau pentru a demonstra adresa de resendinta si altele. Eu am avut vreo luna si jumatate la inceput contul limitat, timp in care am tot insistat la ei cu e-mailuri. in acest timp nu mi-am putut retrage banii.
Daca acea persoana spune ca ti-a trimis banii, cere-i sa iti faca un printscreen cu tranzactia.
Scrie-mi daca mai ai si alte intrebari happy

| Bogdy2k explică (pentru AutumnDay):

Eu sunt in Danemarca acum si trimit in Belgia.

Cumparatorul mi-a trimis un mail cum ca plata a fost facuta, dar am primit un mail si de la PayPal cum ca produsul meu se poate livra acum in siguranta. Eu vreau sa trimit prin GLS. In acel mail de la PayPal scrie cam asa:

[1]. Go ahead and Ship out the item ordered from you by our client.
[2]. Send the Shipment Tracking Number to us for the Shipment verification.
[3]. You will have to be patient till when the Shipment Verification Process will be over which does not take not less than 12-24 Hours.
[4]. Your account would be credited immediately the Shipment Verification Process is Over.

*** Mie in contul de PayPal inca imi scrie 0, normal ar trebui sa scrie cat ar trebui sa primesc dar bani sa fie blocati si doar cand trimit Tracking-ul spre (Cumparator sau PayPal) sa imi fie deblocati?

| DataScience a răspuns (pentru Bogdy2k):

Ai putea sa-l rogi sa-ti trimita un printscreen cu dovada platii...care o gaseste la history payments mai jos atunci cand se logheaza! Desi nu stiu daca la cumpararea unui produs de pe un site sau cum ai tu, apare plata! Poate in momentul in care primeste produsul si confirma ii apare plata?
2)Daca mail-ul care l-ai pimit este de la paypal si nu este un mail de scam trimis de catre cumparatorul tau atunci inseamna ca poti sa-i trimiti produsul.
3)Suna la paypal daca stii engleza sau parca erau si pentru Romania si intreaba-i daca s-a facut plata sau intreaba-i daca mail-ul primit e de la ei! ...altceva nu stiu ce sa-ti zic

| V3r0m0n a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa ii propui serviciul okazii.ro cu escrow, banii raman la okazii pana cand primeste cumparatorul produsul si confirma ca e totul ok, apoi iti vireaza okazii banii in contul tau. E 100% sigur pentru ambele parti

| SorinRVN a răspuns:

Foarte simplu, trebuie sa iti apara banii in cont, si sa primesti un mail ca ai primit o plata de la persoana X. In plus, poate da regiune la paypal si sa isi primească banii. Momentan el nu ti-a trimis nimic.