| madisperanumeledeutilizator a întrebat:

Va salut. Ce vechime trebuie sa am la locul de munca pentru un credit si cat poate sa imi ofere banca la un salariu de aproximativ 1500 de lei ( pentru leasing )

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vechimea ceruta depinde de regulamentul de creditare al fiecarei banci, de obicei se cer 3-6 luni. La fel gradul de indatorare permis este diferit de la banca la banca, unele accepta 40-50% din salariul net, altele pot accepta si ceva mai mult.
Pentru a afla precis poti cauta conditiile de creditare pe site-urile oficiale ale bancilor sau sa mergi la cateva banci din localitatea ta si vei primi oferta de la fiecare si apoi poti alege pe cea mai convenabila.

| Violleta2022 a răspuns:

Un credit bancar se acorda unei persoane peste 18 ani, care are minim 12 luni de munca la aceeasi companie.

| madisperanumeledeutilizator explică (pentru Violleta2022):

Cu 6 luni nu merge?

| Salontanul a răspuns (pentru madisperanumeledeutilizator):

Las-o in pace pe DonnaAlba! Ca de obicei, da rasunsuri aiurea. 3 sau 6 luni este la banci.

| Violleta2022 a răspuns (pentru madisperanumeledeutilizator):

Eu am vazut respinsi si cu 6 si cu 12 luini, mai ales daca salariul nu este prea mare, nu ti se acorda creditul, condiserandu-se ca nu ai cu ce platii ratele lunare.
Dar poti merge la banca si poti intreba, ca nu te costa nimic sa intrebi!

| Hammurabi a răspuns:

Unele bănci cer minim 3 luni altele minim 6 luni. Calculul pentru suma maximă ți-l face banca. De obicei rata nu trebuie să depășească 2/3 din salariu.