| Valisson a întrebat:

Va salut cu respect, am și eu o intrebare pentru dumneavoastra.
Mama mea a primit de la bunicul, bunica, tatal si mama ei un teren cu o casa pe care a daramat-o si si-a construit ea singura o casa noua. In momentul de fata doar mama ei traieste si nu mai sunt in relatii deloc bune, aceasta fiind plecata din tara si recasatorita cu alta persoana acolo. In contractul de vanzare-cumparare scrie o clauza de a o intretine, de a-i cumpara medicamentele necesare si de a i se face in caz de deces datinile obisnuite.
Ceilalti daca nu mai sunt in viata si mama ei a plecat in strainatate, mama poate vinde acest imobil?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, il poate vinde, daca nu exista inscrisa in CF sarcina de intretinere asupra imobilului, nu cred ca un cumparator va cumpara avand inscrisa aceasta sarcina. De asemenea il poate vinde daca mama sa isi da acordul.