| Andy0202 a întrebat:

Va salut vreau să-mi achiziționez o masina, iar proprietarul vrea plata cash, cât am voie in mod legal sa faca acest lucru? Sau ce metode ar fi?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faceti acte la notar si spune-i ca-i dai 10.000 in fata notarului si de restul, un cec sau transefr bancar, direct in cont.
Dar ca tranzactia se face numai daca masina este inregsitrata legal si el are fiscalul masinii la el.

Eu una cred ca-i ceva necurat cu asta, nu vrea decat cash, nu a inregistrat inca masina...mi se pare a fii teapa.
Vezi ca, s-ar putea sa te ameninte ca nu ti-o mai vinde, ca o da altuia, doar ca sa te forteze sa cedezi sub presiune. Nu te grabii si nu fa nimic fara un notar public, ca risti sa ramai cu buzele umflate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O fi avand poprire pe conturi de aiq vrea cash. Eu nu m as baga daca e vorba de sume mari

| Digikey a răspuns:

Pana la 10.000 euro poti plati cash fara probleme. Dupa 10.000 doar prin banca.
La plata prin banca tu poti sa demonstrezi ca ai platit.La cash ai nevoie de un martor.

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Oricum ar trebui sa iti pui un semn de intrebare daca nu accepta plata prin banca.
Nu este o persoana serioasa.
Poate are si datorii la primarie si o sa vezi fiscalul peste 20 de ani.

| TheGentleman a răspuns (pentru Digikey):

Și spui că nu poți aduna mai mult de 10.000 de euro? Păi nu trebuie să îi aduni pe toți odată, îi aduni treptat. După aceea, îi bagi frumos într-o sacoșă sau o valiză-diplomat și gata. Poți avea 50000-100.000 cash.

| Digikey a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu era vorba de adunat. Este ilegal sa faci plati cash peste 10.000.euro.Se plateste amenda 10% pentru suma excedenta.
Casca bine ochii si nu te mai baga in seama neintrebat.

| Elelei a răspuns:

Fa cum spune @Ioneasca.